Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Kızım gelirse 7 kurban keserim"

'Besi Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın annesi kızına böyle seslendi.

''Kızım gelirse 7 kurban keserim''

Kandil Dağı'nda yapılan kongre ile KCK sözde eş başkanlığına getirilen 'Besi Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde yaşayan 80 yaşındaki annesi Geyik Oran, kızının barış için çaba göstermesini isteyerek, "Barış olur da kızım gelirse 7 kurban keseceğim" dedi. Hülya Oran'ın kendisinden sonra dağa çıkan kız kardeşinin de çatışmada öldüğü anlaşıldı.

KIZINI 20 YILDIR GÖRMEMİŞ

PKK'yı da içinde barındıran KCK'nın, Kandil Dağı'nda yaptığı kongrede Cemil Bayık ile birlikte sözde eş başkanlığa seçilen 'Bese Hozat' kod adlı Hülyo Oran'ın Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde oturan annesi Geyik Oran, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geyik Oran, Türkçe bilmediği için Zazaca yaptığı konuşmada, "Ben 19-20 senedir kızımı görmedim. Yıllardır onun hasretiyle yanıyorum. Ben ona hasretim, o benim bir tanemdir, sevinç kaynağımdır. Eğer bu barış olursa ve kızıma kavuşursam, ben tam 7 kurban keserim, bunu yıllardır vadetmiştim. Biz barıştan yanayız, yeter ki barış olsun, ortama bir barış gelsin. Ben barış istiyorum. Bu acılar son bulsun istiyorum. Ben başka bir şey istemiyorum. Hiç bir genç ölmesin, hiç bir anne ağlamasın. Ben ölmeden önce kızımın, Hülya'mın yüzünü görmek istiyorum. Barış içinde, huzur içinde kızıma sarılmak istiyorum ve kızımı sevmek istiyorum. Bizim Allah'tan tek isteğimiz barış olsun. Başka da bir şey istemiyoruz" dedi.

10 çocuğu annesi Geyik Oran, evlatlarından sadece Hülya'nın okuduğunu belirterek, "Benim kızım öğretmenler tarafından çok seviliyordu, çok akıllıydı. Benim kızım sevilecek bir kızdır. Kızımın dengi yoktu. Kızım Kayseri'de liseyi bitirdi, hemşirelik okulunu kazandı, tatilde dağa çıktı. O günden beri kendisine ulaşamadık. Barış gelirse biz ona, o bize kavuşacak, kızım kesinlikle barıştan yanadır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!