Geri 'Kaynatılan sütte vitamin kaybı oluyor'

'Kaynatılan sütte vitamin kaybı oluyor'

Çiğ sütün 90-95 °C'de 10-15 dakika kaynatılması gerektiğini belirten Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tanju Besler, evde kaynatılan sütün besin öğelerinin % 50 ile % 90 arasında azaldığını söyledi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:04 - Sağlık
A
'Kaynatılan sütte vitamin kaybı oluyor'

Sokak sütünün kaynatılma aşamasında besin değerlerinin önemli ölçüde kayba uğradığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Tanju Besler, Ankara'da toplanan 30 adet sokak sütünün kaynatılması sonucunda ortaya çıkan besin değeri kaybı analizini anlattı, "15 dakika kaynatılan sütte B1 vitaminin %88, B2 vitaminin %55, B12 vitaminin %52, folik asitin ise %52 oranında azaldığını gördük. Bu hali ile süt, özelliği olmayan beyaz bir sıvıya dönüşüyor" dedi.

Türkiye'nin süt üretimi açısından dünyada ilk 15'te yer almasına karşılık süt tüketiminde Avrupa sonuncusu olduğunun altını çizen Prof. Besler, sağlıklı süt ve süt ürünlerinin insan yaşamının her evresinde gerekli olduğunu vurguladı. Sütün sağlıklı şekilde tüketilebilmesi için işleme, paketleme ve depolama süreçlerinin hijyenik koşullarda, kontrollü ısıl işlem ile yapılmasının önem taşıdığını söyleyen Besler, ''Besin değerini korumak süt için çok önemli bir faktördür. Fabrikalarda kontrollü olarak yapılan işlemlerde besin öğesi kayıpları da daha az olabilmekte ancak ev ortamında işlemin kontrolsüzlüğü besin öğesi kaybını artırabilmektedir" diye konuştu.

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:04
A