Geri Karayalçın'a "usulsüzlük" davası

Karayalçın'a "usulsüzlük" davası

Anayasa Mahkemesinin, SHP hesaplarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, partinin eski Genel Başkanı Murat Karayalçın hakkında dava açıldı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 12:56 - Güncel
A
Karayalçın'a "usulsüzlük" davası

Anayasa Mahkemesinin, Sosyaldemokrat Halk Partisi'nin (SHP) hesaplarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, partinin eski Genel Başkanı Murat Karayalçın ve Genel Sayman Abdullah İlhan Göğüş hakkında dava açıldı.

Davanın iddianamesinde, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının, 5 Şubat 2013'te, SHP'nin 2007'deki kesin hesabına ilişkin, "mahkemeye belgelerin istendiği şekliyle verilmediği, hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeni ile hesabın dışında gelir ve giderin oluşturulmadığı, inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler tespit edildiği" yönünde suç duyurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

Bir yıla kadar hapis istemi

Yapılan inceleme sonucunda, Karayalçın ve Göğüş'ün söz konusu suçu işlediğinin anlaşıldığı belirtilen iddinamede, sanıkların,  2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nda düzenlenen "Cumhuriyet Başsavcılığına ve Anayasa Mahkemesine gerekli bilgilerin verilmemesi" suçundan bir yıla kadar hepsi istendi.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 12:56
A