Geri KAHVECİLERE 'YASAK' DARBESİ

KAHVECİLERE 'YASAK' DARBESİ

Bursa'da sigara yasağının çıkmasının ardından 2 bin kahvehane kapandı. Bursa Kahveciler ve Benzerleri Odası Başkanı Yavuz Özkarayurt, işletmeciler için alternatif çözümler beklediklerini belirterek, "Artık kahvehaneciler odamıza üyeliklerini sildirmek için geliyor" dedi.

16 Ocak 2011 Pazar, 11:59 - Bursa Bölge
A
KAHVECİLERE 'YASAK' DARBESİ

Kapalı alanlarda sigara yasağının uygulanmaya başladığı 19 Temmuz 2009 tarihinden bu yana Bursa'da 2 bine yakın kahvehanenin kapandığı öğrenildi. Yasaktan önce kahvehanelerin dolup taştığını belirten Bursa Kahveciler ve Benzerleri Odası Başkanı Yavuz Özkarayurt, şu an kahvehanelerin boşaldığını kaydetti. Türkiye'nin 2010 yılında birçok alanda gelişmesine rağmen kahvehaneye benzeri işletmelerin bir bir kapandığını, 2010'da günde ortalama 2 işyerinin kapandığını ifade eden Özkarayurt, "2010 yılında kapanan kahvehane sayısı oldukça fazla. Bunun sebebi sigara yasağıdır. Benim de bir kahvehanem var. Herkes gibi ben de zor durumdayım. Geçen sene Bursa'da 700 tane kahvehane kapandı. 2009 yılında çıkan yasanın ardından Bursa'da 2 bine yakın kahvehane kepengini indirdi. Kapanan kahvehanelerin yanı sıra açılanlar da oluyor. 2010 yılında faaliyete başlayan kahvehanelerin sayısı 313 oldu. Yani 2 kahvehane açıldı, biri kapandı diyebiliriz" diye konuştu.

"ARTIK KAHVEHANECİLER ÜYELİĞİNİ SİLDİRMEYE GELİYOR"
İzmir Kahveciler Odası'nın, kahvehanelerde sigara içilmemesini öngören 4207 sayılı kanunun uygulanmaması için yaptığı başvuruyu Danıştay'ın iptal ettiğini belirten Özkarayurt, bir hafta içinde Bursalı işletmeciler olarak bu müracaatı yenileceklerini söyledi. Başvurudan olumlu cevap gelmeyeceğini tahmin ettiklerini dile getiren Özkarayurt, kahvehanelere çare bulunmasını istedi. Sigara içilen ve içilmeyen alan olarak işletmelerin bölümlere ayrılmasını talep eden Özkarayurt, "Kahveciler artık gülmüyor. Artık işletmeciler odamıza yüzü asık geliyor. Niye? Çünkü işletmelerini kapatmak için kayıtlarını sildiriyorlar" şeklinde konuştu.
 

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


16 Ocak 2011 Pazar, 11:59
A