Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kaçırılan Türk pilotlar için flaş açıklama

Lübnan İçişleri Bakanı Şerbil: (Azez'de kaçırılan Lübnanlıların serbest bırakılması) Yeni bazı gelişmeler var. Türk pilotlar güvenli bir yerde ve durumları iyi

Kaçırılan Türk pilotlar için flaş açıklama

 

 

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Suriye'nin Azez bölgesinde kaçırılan Lübnanlılara ilişkin, olumlu bazı gelişmelerin olduğunu söyledi. Bakan Şerbil, Lübnan'daki bazı gazetelerde, "Suriye'de kaçırılan Lübnanlıların bırakılması an meselesi" diye yer alan haberlerin net olmadığını ifade etti.
Lübnanlıları kaçıran kişilerle telefonla iletişim kurduğunu aktaran Şerbil, kaçırılanların hala Suriye topraklarında olduğunu, Türkiye tarafına geçmediğini öğrendiğini anlattı.
Bu konuda "Yeni ve olumlu bazı gelişmelerin" olduğunu ifade eden Bakan Şerbil, ancak bu konuda detay vermedi.

TÜRK PİLOTLAR GÜVENLİ BİR YERDE

Kaçırılan Türk pilotların durumuna da değinen Şerbil, "Pilotların güvende ve durumlarının iyi olduğunu" söyledi. Pilotlar konusuyla kaçırılan Lübnanlıların bir ilgisinin olmadığını savunan Şerbil, "Lübnan devleti, onların (pilotların) en yakın zamanda serbest bırakılması için çaba harcıyor" dedi.

Öte yandan Şii Yüksek İslam Konseyi üyesi ve Azez'de kaçırılan Lübnanlıların dosyasından sorumlu olan Şeyh Abbas Zugeyb de bugün gazetelerde yer alan haberlere inanmadıklarını söyledi.

Daha önce de bu yönde haberlerin çıktığını aktaran Zugeyb, "Kaçırılanların aileleri de bu tür haberleri tasdik etmiyor" diye konuştu. Bu konuda resmi açıklamaları dikkate alacaklarını dile getiren Zugeyb, "Aileler, Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim, resmi bir açıklama yaparsa o zaman inanacaklar" şeklinde konuştu.

HEMEN BIRAKILSINLAR

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlar konusuna da değinen Zugeyb, "Onların bu konuyla hiç bir alakası yok. Onun için onlara bir bedel ödetmemek gerekir ve hemen bırakılmalarını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı geçen yıl mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye'nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Bu kişilerden ikisi daha sonra Türkiye'nin arabuluculuğuyla serbest bırakılmıştı.

9 Lübnan vatandaşını elinde tutan ve adını "Kuzey Fırtınası Tugayı" olarak açıklayan grup, alıkonulan Lübnanlıların teslim edilmesi için Suriye hapishanelerinde tutuklu 371 kadının serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

Lübnan'da da 9 Ağustos'ta İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!