Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Japonya'da OHAL'e rağmen vakalar arttı

Japonya'da hükümetin Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette OHAL ilan edildiğini açıklamasından dakikalar sonra endişe verici bir gelişme yaşandı, vakaların sayısı 3 gün üst üste rekor kırarak 7 bin 490 olarak açıklandı

Japonya'da OHAL'e rağmen vakalar arttı

Japonya'da hükümetin bugün Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette olağanüstü (OHAL) ilan edildiğini açıklamasından dakikalar sonra endişe verici bir gelişme yaşandı. Koronavirüs vakalarının sayısı 3 gün üst üste rekor kırarak 7 bin 490 oldu. Son verilerle birlikte ülkedeki toplam vaka sayısı 267 bin 636'ya yükselmiş oldu. Son 24 saatte 38 hastanın daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı da 3 bin 872'ye ulaştı.

BAŞBAKAN SUGA'DAN OHAL AÇIKLAMASI

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette OHAL ilan edildiğini açıkladı. Covid-19'un ülke genelindeki hızlı yayılışının insanların yaşamı ve ekonomi üzerinde ciddi etkisi olabilecek noktaya geldiğini belirten Suga, virüsle mücadele yasasına dayanarak OHAL ilan ettiğini duyurdu. Suga, salgının beklediklerinden daha kötü hale geldiğini söyleyerek, "Bu durumun üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Bunu başarmak için bir kez daha sosyal yaşamınızı kısıtlamanızı istemekten başka seçeneğimiz yok. Bir ay içinde durumu iyileştirmeye kararlıyız" dedi. Salgını kontrol altına almak için gereken her şeyi yapma sözü veren Suga, aşılamaya önümüzdeki ay başlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Suga, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye yönelik kararlılığını da tekrarladı.Bugün yürürlüğe girecek olan OHAL, Tokyo'nun yanı sıra Saitama, Chiba ve Kanagawa'da da geçerli olacak. Karar, 7 Şubat'a dek yürürlükte kalacak.

Yeni yıl tatilinin sona ermesinin ardından ülkede vaka sayılarında patlama yaşanmış, 5 Ocak'ta 4 bin 915'e ulaşarak rekor kıran günlük vaka sayısı, dün ilk kez 6 bin üzerine çıkarak rekor tazelemişti. Bugün 7 bin 490 kişiye koronavirüs teşhisi konmasıyla 3 ardışık gün üst üste vaka rekoru kırılmış oldu.

OKULLAR AÇIK, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YOK

Japonya'da yasalar gereği OHAL'de iş dünyası ve halka, eyalet valilerince yürütülecek şartlara uyulması çağrısı yapılıyor. Aksi yönde hareket edilmesi halinde ceza uygulanmıyor.

Bugünden itibaren 7 Şubat'a dek yaklaşık 1 ay sürecek OHAL'de eyaletlerde şehir karantinası ve sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Saat 20.00'den sonra ihtiyaç dışında halktan evlerinden çıkmamaları istenecek.

Restoranlar, eğlence yerleri, mağazalar ve spor salonlarından en geç saat 20.00'de kapanmaları, alkol satışının da saat 19.00'dan sonra durdurulması talep edilecek. Etkinliklere, mekan kapasitelerinin yüzde 50'sine kadar katılımcı kabul edilebilecek. Şirketlere, çalışanlarına evden çalışmayı teşvik etmeleri, iş sürelerini kısaltmalarını ve iş yerlerindeki personel oranını yüzde 70 düşürmeleri istenecek. Riayet eden firmalara günlük 60 bin yen (582 dolar) finansal destek verilirken, taleplere uyum sağlamayan şirketlerin isimlerinin ifşa edilmesinin gündeme gelebileceği kaydedildi.

Nisan-mayısta kademeli ilan edilen OHAL'de kapalı kalmalarına rağmen, bu kez okullar açık tutulacak. Ay sonu üniversite sınavları takvime uygun şekilde düzenlenecek.

Öte yandan merkezi hükümet, salgının ciddiyetini artırması halinde, eyalet idarelerine ilaç ikmaline el koyabilme ve acil sağlık tesisi amaçlı kullanmak şartıyla özel mülkü istimlak edebilme hakkı tanıyor.

İLK KEZ GÜNLÜK 7 BİN VAKA

Salgının başlangıcından beri ilk kez bugün Japonya geneli günlük vaka sayısı 7 bini geçerek son 24 saatte 7 bin 101 olarak kaydedildi. Ülke geneli toplam vaka sayısı 267 bin 248'e, ölü sayısı 3 bin 870'e yükseldi.

Vakalar Tokyo'da 68 bin 790'a, Osaka'da 32 bin 619'a, Kanagawa'da 24 bin 779'a, Aiçi'de 18 bin 328'e, Saitama'da 16 bin 396'ya, Hokkaido'da 14 bin 133'e, Çiba'da 12 bin 883'e, Hyogo'da 11 bin 200'e çıktı.

Geçen yıl nisan başında önce 7 bölgede ilan edilen ve 16 Nisan'da tüm ülke genelinde yaygınlaştırılan OHAL, iyileştirilen sağlık şartları dolayısıyla kademeli olarak bölge bölge kaldırılmış, 25 Mayıs'ta ise ülke genelinde sonlandırılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!