Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

JAPONYA'DA KRİTİK GÜN

Japonya'daki Fukuşima santralinde radyasyon sızıntısını önlemek için en kritik 48 saat bugün sona eriyor. Olası felaketi önlemek için santrale helikopterlele su dökülüyor.

JAPONYA'DA KRİTİK GÜN

Japonya'daki Fukuşima santralı artık saatli bomba gibi. 3 aşamalı bir planı devreye sokan Japonlar dün ölümüne çalıştı. Helikopterle su döküp reaktörleri soğutmaya çalıştı, askeri tankerlerden tazyikli su sıkıldı, dışarıdan da elektrik ve su bağlantısı kurulmaya çabalandı. Ancak dünden itibaren kritik 48 saate girildi. Yeni Çernobil'e ramak kaldı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yukiya Amano, "Durum çok ciddi" deyip Japonya'ya gitti.

Japonya'yı vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Daiiçi nükleer santralinde soğutma çalışmalarına hız verilirken, radyasyon sızıntısını önlemek için en kritik aşamaya gelindiği iddia edildi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi Fransız nükleer uzmanlara dayanarak Çernobil benzeri bir nükleer faciayı önlemek için 48 saatten az bir zamanın kaldığını yazdı.

Gazete dün kullanılmış yakıt çubuklarının muhafaza edildiği bir havuzun aşırı ısınma nedeniyle tamamen susuz kalmasından sonra felaketi önleme umutlarının azaldığını kaydetti. Bazı ülkelerin vatandaşlarına Tokyo'yu terk etme çağrısı yaptığını anımsatan gazete, Avrupa Birliği'nin üye ülkelerden Japonya'dan ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon incelemesi yapmasını istediğini belirtti.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Santraldeki soğutma çalışmları ise son hızla devam ediyor. Askeri helikopterler yakıt çubuklarının eriyip radyasyon yaymasını önlemek için santraldeki rektörlerden ikisine tonlarca su boşalttı.

Buna ek olarak soğutma çalışmalarında basınçlı suyun kullanılması da planlanıyor. Daha önce tesisin çevresindeki radyasyon seviyesinin aşırı derecede yüksek olması nedeniyle helikopterlerin devreye sokulmasından vazgeçilmişti.

ABD KAYGILI

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri, santraldeki kriz konusunda kaygı belirtti. Amerikan Nükleer Denetleme Komisyonu Başkanı Gregory Jaczko, reaktörleri soğutarak radyasyon sızıntısını önleme çabalarının sonuçsuz kalmaya başladığını söyledi.

Santral çalışanlarının ölümcül seviyede radyasyona maruz kalabileceklerini kaydeden Amerikalı yetkili, reaktörlerden birinde, kullanılmış yakıt çubuklarının depolandığı havuzun aşırı ısınma nedeniyle tamamen susuz kaldığını düşündüklerini söyledi.

Japonya'daki Amerikan askerlerinin bir bölümüne radyasyonun olası etkilerine karşı poatsyum iyodür tabletleri verilmeye başlandı. Amerikan yönetimi ayrıca vatandaşlarını santralin 80 kilometre uzağında durmaya çağırdı.

Japonya santralin 20 kilometre kadar çevresinde yaşayanları tahliye etmişti.

JAPON YOLCULARDA RADYASYON

Bu arada Japonya'dan uçakla Güney Kore'ye gelen üç yolcuda yüksek düzeyde radyasyona rastlandığı bildirildi.

Yonhap ajansının, Güney Koreli yetkililere dayandırdığı haberinde, bugün Japonya'dan gelen yolculara Incheon havaalanında ilk kez yapılan testlerde, üç yolcuda yüksek düzeyde radyasyon izine rastlandığı belirtildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!