Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte 2013'te yıldızı parlayan meslekler

Üniversite adayları için yıldızı parlayan mesleklerin başında elektronik ve yazılım mühendisliği geliyor.

İşte 2013'te yıldızı parlayan meslekler

 Uzmanlar adaylara yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre seçim yapmalarını öneriyor.
LYS sonuçlarının açıklanmasıyla, yüzbinlerce öğrenci için tercih dönemi de başlamış oldu. Adayların meslek seçimi yaparken en çok nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve iş imkanı fazla olan 2013'te yıldızı parlayan meslekleri Globalcv Genel Müdürü Ertan Kirik'e sorduk.

Adayın kendisini tanıması lazım

STAR'ın sorularını yanıtlayan Kirik, adaylara yeteneklerine göre seçim yapmaları önerisinde bulundu. "Mesleğe ilk adımı atmadan önce kendini tanımak çok önemli" diyen Kirik, "Herkes, doğuştan gelen yeteneklere sahiptir. Öğrenciler tercih yaparken güçlü ve zayıf yönlerini göz önüne alarak yeteneklerini gösterebileceği meslekleri tercih etmeli. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise rehber öğretmenin ve ebeveynin adaya dayatma yapmadan tavsiye niteliğinde destek olmasıdır" ifadesini kullandı.  Kirik, seçilen meslek hakkında tam bilgi sahibi olunması gerektiğini söyledi.

Bilişim ve mobil teknoloji önde

Doktor veya avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, uluslararası finans, sermaye piyasası uzmanlığı, bilişim ile teknolojiye dayalı meslekler, internet gazeteciliği, yazılım, siber teknoloji, kablosuz iletişim, mekatronik, elektronik haberleşme mühendisliği ve tıp alanında biyomedikal mühendisliği gibi meslekler çıkıyor. Nükleer uzmanı, hafıza artırma cerrahlığı, uzay pilotluğu, gen terapistliği, soru bankası tasarımcılığı, ve siber teknoloji geleceğin parlak meslekleri olarak görülüyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!