Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İsrail saldırı tatbikatı yapıyor

İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının, İtalya'daki bir NATO hava üssünde, kapsamlı ve uzun menzilli saldırı tatbikatları yaptığı bildirildi

İsrail saldırı tatbikatı yapıyor

Haaretz gazetesinin internet sitesinde, İran'ın nükleer geliştirme tesislerine saldırı ihtimalinin konuşulduğu bu günlerde, İsrail'in tatbikatının geçen hafta İtalya'da gerçekleştirildiği ve bu tatbikatta 6 değişik tipte hava kuvvetleri filosunun yer aldığı kaydedildi.

Tatbikatın gelecekteki uzun menzilli saldırı görevlerine katılması muhtemel tüm hava unsurlarını; savaş uçağı filolarını, havada yakıt ikmali, gözetleme ve komuta kontrol uçaklarını kapsadığı da ifade edildi.

Pazar günü İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı birçok uçağın, İtalya'ya ait Sardunya Adası'ndaki Decimomannu hava üssüne indiği belirtildi ve bu üssün, NATO'nun eğitim üslerinden biri olarak nitelendirildiği kaydedildi.

Habere göre, üste bulunan gelişkin inceleme sistemleri, farklı ülkelerden hava kuvvetleri uçaklarının askeri tatbikatlar gerçekleştirmelerine ve ardından pilotların ayrı ayrı performanslarının analiz edilip değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

Haberde, İsrail Hava Kuvvetleri'nin, özellikle iki ülke arasındaki diplomatik gerginlikler yüzünden Türkiye hava sahasında uçamaz olunca, Decimomannu üssünde giderek artan sayıda tatbikat yapmaya başladığı vurgulandı.

İsrail savaş jetleri, bu tatbikatlarda İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait Eurojet avcı uçakları, Alman Hava Kuvvetleri'nin Tornado av-bombardıman uçakları ve Hollanda Hava Kuvvetleri'nin F-16 avcı uçaklarıyla "it dalaşı" tatbikatları gerçekleştirdiler.

Normalde, uzun menzilli tatbikatların iki hafta kadar sürdüğü, ancak İsrail Hava Kuvvetleri'nin bu tatbikatı 5 günden sonra terk edip, geçen hafta sonu tüm savaş uçaklarının İsrail'deki üslerine döndükleri de ifade edildi.

Habere göre, "Her ne kadar İsrail uçaklarının üsten erken ayrılması, İsrail'in olası bir hava saldırısına girişeceğini öne süren komplo teorilerini tetiklediyse de" İsrail Hava Kuvvetleri'nden üst düzey bir yetkili, geri dönüşün ani ve öngörülmeyen bir karar olmadığını, aslında İtalyan ve İsrail Hava Kuvvetleri'nin zaman kısıtlamaları nedeniyle baştan beri kısa bir ziyaretin planlanmış olduğunu söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!