Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İsrail durmak bilmiyor

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'daki Beyt El'de yahudi yerleşimciler için 300 yeni ev inşasına daha onay verdi.

İsrail durmak bilmiyor

ABD'nin Filistinlilerle İsrail'i yeniden barış görüşmelerine oturtmaya çabaladığı bir sırada alınan kararın gerginlik yaratması bekleniyor.


Karar Batı Şeria'yı yöneten İsrail Savunma Bakanlığı biriminin sözcüsü tarafından açıklandı.

Beyt El'in dış mahallelerindeki yasa dışı yahudi yerleşimi daha önce İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından, Filistinlilere ait özel mülk üzerine inşa edildiği gerekçesiyle İsrail yasalarına aykırı bulunmuştu.

Beyt El, Filistin Özerk Yönetimi'nin başkenti Ramallah'ın yakınında, İsrail'den yalıtılmış bir yerleşim.

Üstelik İsrail merkezli İnsan hakları örgütü Peace Now (Barış Şimdi), daha dün Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, gayrı resmî olarak, Batı Şeria'da inşa edilecek yerleşim plan ve ihalelerini dondurduğunu açıklamıştı.

Örgüt, Netanyahu'nun, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen, Orta Doğu barış sürecini yeniden başlatma baskısı sonucunda bu kararı aldığını belirtiyordu.

İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan görüşmeler, Yahudi yerleşimleri konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle 2010 yılında kesilmişti.

İsrail'in 1967'de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgalinden bu yana inşa edilen yaklaşık 100 yerleşim merkezinde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki bütün yahudi yerleşimleri uluslararası yasalara göre yasadışı kabul ediliyor ama İsrail bunu reddediyor.

Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, İsrail'in sert şekilde karşı çıktığı, Filistin'e 'üye olmayan gözlemci ülke' statüsü verilmesi sonrasında Netanyahu hükümeti, yerleşimciler için üç bin yeni ev inşa edileceğini açıklamıştı.

Filistan Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın danışmanı Sabri Saydam açıklanan yeni 300 ev planını kınadı ve bunun, iki devletli bir çözüm çabasına bağlanan umutları söndürdüğünü söyledi.

Saydam, "İsrail'in uluslararası toplum, Başkan Obama'nın ziyareti ve verilen mesajları umursamadığını gösteriyor. İsrail'in bir Filistin devletinin varolabileceği her türlü coğrafi imkanı ortadan kaldırmaya kararlı olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!