Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İran uranyum zenginleştirmeyi sürdürecek

Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Abbasi, ''Tıp Araştırma Reaktörü için uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor. İhtiyaç olduğu sürece de buna devam edeceğiz'' dedi.

İran uranyum zenginleştirmeyi sürdürecek

İran, nükleer enerji faaliyetlerinden vazgeçmenin söz konusu olamayacağını, ihtiyaca göre de uranyum zenginleştirmeye devam edileceğini bildirdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Firuddin Abbasi, devlet televizyonu IRINN'e yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirmeyi durdurmanın söz konusu olamayacağını söyledi.

Abbasi, ''Tahran'daki Tıp Araştırma Reaktörü için uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor. İhtiyaç olduğu sürece de buna devam edeceğiz'' diye konuştu.

Batılıların, İran'ın uranyum zenginleştirmesine karşı çıkmasının bir anlam ifade etmediğini belirten Abbasi, ''Diğerleri istemiyor diye bu hakkımızdan vazgeçecek değiliz'' dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest de açıklamasında, uluslararası yasalara göre nükleer enerjinin her ülke için bir hak olduğunu söyledi.

Mihmanperest, '5 artı 1' ülkeleriyle yürütülen müzakerelerden olumlu bir sonuç alınmasının karşı tarafın yaklaşımına bağlı olduğunu kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!