Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'İran'la uzlaşmaya varmaktan çok uzağız'

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton açıkladı.

'İran'la uzlaşmaya varmaktan çok uzağız'

Kazakistan'ın Almatı kentinde BM Güvenlik Konseyi daimi 5 üyesiyle Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri ile İran arasında iki gündür devam eden nükleer müzakereler sonuçlandı.

Müzakereler sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Tahran'la uzlaşmaya varmaktan uzak olduklarını söyledi.

Ashton, "Uzlaşmaya çok uzak bir pozisyonda durduğumuz açıkça ortaya çıktı" dedi.

İki gün süren nükleer müzakerelerde Rusya'yı temsil eden Sergey Ryabkov da, Tahran'la anlaşmaya varamadıklarını söyledi. "Tabi ki, bu görüşmeler sonrası bir adım ilerledik" diyen Ryabkov, "Ancak bu seferde herhangi bir uzlaşıya varamadık" dedi.

Rus yetkili Ryabkov, İran'la yeniden görüşme konusunda da herhangi bir yer ve tarih vermedi.

Görüşmelere, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Bölümü Direktörü Simon Gass, Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Hans-Dieter Lucas, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Wendy Sherman, Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Güvenlik Konulardan Sorumlu Genel Müdürü Jacques Odiber katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!