Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İran'a yaptırımlar sürmeli"

İran'ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğüne dikkati çeken Netanyahu, bu ülkenin nükleer programını sonlandırana kadar yaptırımların devam etmesi gerektiğini belirtti.

''İran'a yaptırımlar sürmeli''


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, İsrail ile Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve taşınması noktasında iş birliği yapabileceklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Antonis Samaras, Kudüs'te King David Otel'de bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Samaras, iki ülke arasında ortak çıkarlar olduğuna vurgu yaparak, "Doğu Akdeniz'deki büyük enerji kaynaklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu kaynakların geliştirilmesi ve taşınmasında iş birliği yapabiliriz' diye konuştu.

Netanyahu ise İran'ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğüne dikkati çekerek "Bölgemizde barış ve güvenliğin en büyük tehdidi, İran'ın nükleer programını sürdürmesidir. İran, nükleer programını sonlandırana kadar üzerindeki yaptırımlar sürmelidir. İran'ın gerçek yöneticisi Ruhani değil, sözde dini liderdir" ifadesini kullandı.

İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Netanyahu, İsrail'li iş adamlarına Yunanistan'da yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Bu arada, iki ülke heyetleri arasında 10 konuda ikili iş birliği protokolü imzalandı. Samaras, bu akşam Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i ziyaret ettikten sonra yarın İsrail'den ayrılacak.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 8 bakan ile İsrail'e yaptığı ziyaret çerçevesinde, Soykırım Müzesi Yad Vaşem'e giderek, "sönmeyen ateş"i alevlendirdi ve anı defterine, "bir daha asla" diye yazdı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!