Geri Irak'ta son 15 ayın en kanlı günü

Irak'ta son 15 ayın en kanlı günü

Irak'ta bugün çok sayıda kentte düzenlenen ve toplamda en az 66 kişinin öldüğü, 150'ye yakın kişinin yaralandığı bir dizi saldırı, ülkede Mayıs 2010'dan bu yana en kanlı şiddet dalgasını yarattı.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:16 - Dünya
A
Irak'ta son 15 ayın en kanlı günü

Halen ölü sayısının artmasından endişe edildiği saldırılar, sabah saatlerinden itibaren Kut, Tikrit, Bağdat, Taci, Necef, Bakuba, Kerkük, Ramadi, Kerbela, Han Beni Saad, İskenderiye, Musul ve Balad kentlerinde düzenlendi.

Irak'ta bu sabah ilk saldırı haberi, ülkenin orta kesimindeki Kut kentinden geldi. Bağdat'ın 160 km güneydoğusundaki Kut'ta düzenlenen iki bombalı saldırıda ölü sayısı 40'a, yaralı sayısı 65'e yükseldi. Düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda ölen ve yaralananlar arasında kadın ve çocukların da yer aldığı belirtildi. Yerel saate göre 08.00 sularında gerçekleşen saldırılarda kullanılan bombalardan birinin yol kenarına, diğerinin ise bir arabanın içine yerleştirildiği ifade edildi.
Bugün bir diğer saldırı da, Bağdat'ın 30 kilometre kuzeydoğusundaki Han Beni Saad kasabasında gerçekleştirildi. Polisin verdiği bilgiye göre, Diyala bölgesindeki kasabada bir intihar bombacısı, araba ile belediye binasına saldırı düzenledi. Saldırıda ilk bilgilere göre 8 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Yetkililer, belediye binasına yönelik saldırının ardından sonraki hedefin yerel hükümet binası olacağı istihbaratının alınması üzerine söz konusu binanın boşaltıldığı ifade etti.

Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in doğduğu Tikrit'te terörle mücadele birimine, iki canlı bomba tarafından düzenlenen saldırıda 3 polis öldü, 7 kişi yaralandı.

Ülkenin güneyindeki Necef şehrinde ise, bomba yüklü iki araçla 10 dakika arayla düzenlenen saldırılarda çoğu polis 7 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

Bağdat'ın 60 km kuzeyindeki Bakuba'da bir kontrol noktasına yapılan saldırıda 4 asker öldü.

Kerkük'teki bombalı saldırılarda da bir sivil öldü, 14 kişi yaralandı. Kentteki Süryani Ortodoks Kilisesine gece patlayıcı atıldı.

Bağdat, Ramadi, Balad, Han Beni Saad, Musul, Taci, İskenderiye ve Kerbela kentlerindeki bombalı saldırılarda da çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Irak Parlamento Başkanı İyad El Usame El Nuceyfi, saldırıları kınadı.
HÜRRİYET

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:16
A