Geri Irak'ta kanlı Pazartesi

Irak'ta kanlı Pazartesi

Irak, haftaya ülkenin çeşitli şehirlerinden gelen saldırı haberleriyle başladı. En az 50 kişi ölürken, 100'den fazla Iraklı da yaralandı.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:09 - Dünya
A
Irak'ta kanlı Pazartesi


Irak'ta bu sabah ilk saldırı haberi, ülkenin orta kesimindeki Kut kentinden geldi. Başkent Bağdat'ın 150 kilometre güneydoğusundaki Kut şehrine düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda en az 37 kişinin hayatını kaybettiği, 68 kişinin de yaralandığı bildirildi. Düzenlenen çifte saldırıda ölen ve yaralananlar arasında kadın ve çocukların da yer aldığı belirtildi. Yerel saate göre 08.00 sularında gerçekleşen saldırılarda kullanılan bombalardan birinin yol kenarına, diğerinin ise bir arabanın içine yerleştirildiği ifade edildi.

Bugün bir diğer saldırı da, Bağdat'ın 30 kilometre kuzeydoğusundaki Han Beni Saad kasabasında gerçekleştirildi. Polisin verdiği bilgiye göre, Diyala bölgesindeki kasabada bir intihar bombacısı, araba ile belediye binasına saldırı düzenledi. Saldırıda ilk bilgilere göre 8 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Yetkililer, belediye binasına yönelik saldırının ardından sonraki hedefin yerel hükümet binası olacağı istihbaratının alınması üzerine söz konusu binanın boşaltıldığı ifade etti.

Tikrit'te de iki intihar bombacısının, el Kaide mahkumlarını serbest bırakmak için giriştiği eylemde iki polisin öldü, altı kişi yaralandı.

Ülkenin güneyindeki Necef şehrinde ise, iki araba bombasının patlaması sonucunda en az 3 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.
HÜRRİYET

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:09
A