Geri İnternetin ilk sayfası tekrar aktif

İnternetin ilk sayfası tekrar aktif

İnternet her gün sayısız sayfanın doğumuna ve tarihe karışmasına tanık oluyor. İnternetin ilk yıllarında temelini atan sayfaların birçoğu bugün kapanmış durumda.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 22:36 - Teknoloji
A
İnternetin ilk sayfası tekrar aktif

İsviçre'de bulunan parçacık fizik laboratuvarı CERN, internetin 20'inci yıldönümü anısına ilk web sayfasını yeniden hayata geçirdi.


   
İnternetin en anlamlı sayfası, iki yönlü telekomünikasyon ağının hayata geçtiği 1993'ten 20 yıl sonra yeniden aktif hale geldi. CERN tarafından 1992 yılında hazırlanan ve World Wide Web (W3) hakkında temel bilgiler sunan sayfanın URL'si dün tekrar çalışmaya başladı.

Sayfada günümüzün aksine ne bir reklam ne bir fotoğraf ne de bir video yer alıyor. Times New Roman yazı tipiyle hazırlanan sayfada çok sayıda bağlantı bulunuyor. Bağlantılar, 'bibliyografi', 'sıkça sorulan sorular', ve 'konular' gibi başlıkların bulunduğu sayfaları açıyor.

W3'ün doğduğu yer olan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu), 30 Nisan 1992'de hazırlanan sayfayı 20 yıl sonra yeniden aktif hale getirdi. İlk web sayfası, dünyanın en büyük arama motoru Google'ın kurulmasından dört yıl önce internetin ilk bilgilerini sundu.

CERN, hayata geçen ilk web sayfasının, 'internetin üzerinde kurulduğu esaslar hakkında önemli bilgileri hatırlatacağını ve ilk günden bu yana ne kadar büyük değişim yaşandığının altını çizeceğini umduklarını' belirtti.

CERN'in sayfasında verilen bilgiye göre, ilk web sayfasının hayata geçmesinin ardından kullanıcıların kendi sunucularını ve web sayfalarını kurmasıyla, W3'de patlama yaşandı. 1993 sonunda, 500'den fazla web sunucusu vardı ve W3, toplam internet trafiğinin yüzde 1'ini oluşturuyordu. Aradan geçen 20 yılın ardından, bugün 630 milyon aktif web sayfası olduğu tahmin ediliyor.

Diğer Teknoloji ve Bilim Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 22:36
A