Geri İnkaya esnafında işler nasıl? (ÖZEL HABER)

İnkaya esnafında işler nasıl? (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı İnkaya'da esnaf Tarihi Çınar sayesinde geçimlerini sürdürüyor. Kendi ürettiklerini, taze taze kurdukları tezgahlarda satan köylü halkı, pandemi sonrasında turistlerin bölgeye daha az gelmesinden dolayı eskisi gibi iş yapamadığını söylüyor.

13 Ekim 2021 Çarşamba, 08:23 - Bursa Bölge
A
İnkaya esnafında işler nasıl? (ÖZEL HABER)
05:55 İnkaya esnafında işler nasıl? (ÖZEL HABER)

İLGİLİ VİDEO

İnkaya esnafında işler nasıl? (ÖZEL HABER)

SEMA ÜSTÜNTAŞ / BURSADA BUGÜN

600 yıllık Tarihi Çınar muhteşem görünümü ile Bursa'ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçemediği yer haline geldi.

Tarihin bozulmadan korunduğu İnkaya Çınarı, Türkiye'nin en yaşlı ağaçlarından biri olarak biliniyor.

''PAZARIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ BİR SAAT ÖNCEDEN TOPLANAN ÜRÜNLERİN HEMEN SATIŞA ÇIKARTILMASIDIR''

20 yıldır Tarihi Çınar İnkaya'da esnaflık yapan Gönül Uçar, "Pandemi süreci bizi çok etkiledi. Bu yıl sezonumuz erken kapanacak gibi gözüküyor. İnsanlar pandemi dönemine girdiklerinde alışveriş yapayı bıraktı. Burada köylü kadınlar, tarlada ürettikleri ürünleri satıyorlar. Tarlada ekim yapmayanlarsa benim gibi örgü, boncuk işleri ile uğraşıyor. Genellikle Arapların sık geldiği bir bölge burası. Organik, doğal ürünler satıyoruz. Köylü, kendisi için ürettiği hasadını burada satıyor. Pazarın en önemli özelliği bir saat önceden toplanan ürünlerin hemen satışa çıkartılmasıdır. Ürünler taze taze tezgahta duruyor. Çok şükür burada bir problemimiz kalmadı. Daha önceden gelişi güzel tezgahlarımızı açardık. Muhtarımız sağ olsun, onun sayesinde Belediyenin sağladığı yerde durabiliyoruz. Köy kadınları bu sayede üretici oldu" dedi.

''SATTIĞIMIZ HER ŞEY EL EMEĞİ GÖZ NURUDUR''

24 yıldır tezgahta örgü yapıp satan 57 yaşındaki Müyesser Önder, "Kendi yetiştirdiğimiz meyveleri de zamanına göre burada satıyorum. Şimdi bebek yelekleri, yazma, şal örüp satıyorum. Köyümüze gelenler sayesinde ekmek paramızı kazanıyoruz, ancak hastalık bizi çok etkiledi. Araplar buradan çok alışveriş yapardı. Onların gelmemesi işlerimizi çok etkiledi. Temiz hava, bol gıda her şey organik. Bahçemizden topladığımız malları taze taze satıyoruz. Güler yüz, tatlı dil hepsi burada. Turistleri yeniden burada görmeyi bekliyoruz. Örtü fiyatları 20 liradan, 60 liraya kadar çeşit çeşit var. Sattığımız her şey el emeği göz nurudur" şeklinde konuştu.

''PANDEMİ İŞLERİMİZİ ÇOK ETKİLEDİ''

Ürettiği sebzeleri taze toplayıp satan Saniye Emir, "41 yıldan beri buradayım. Önceden burası bildiğiniz köy yoluydu. Şimdi şehirleşti. Herkes aradığımız buraya geliyor, bir yere gitme ihtiyacı duymuyoruz. Ürettiğimiz tüm malları burada satabiliyoruz. Pandemi işlerimizi çok etkiledi. Çok şükür evlerden çıkabildik. Evde oturana kimse para vermiyor. Bu tezgahlarda herkes ürettiği doğal ürünlerini satıyor. Fasulyeyi 15, biberi 10, domatesi 8 liraya satıyorum. Çarşıdaki ücretlere göre aynı fiyata satmaya çalışıyoruz. Bu köyde tek sıkıntımız düğün salonu yok. Düğün yapmak için aşağılara gidip salon arıyoruz" ifadelerini kullanırken gözleme yapıp satan bir esnafsa "Pandemiden dolayı biraz işlerimiz sakinleşse de şu an iyiye gidiyoruz. Ben gözleme yapıyorum. Bu köydeki kadınların hepsi kendi istihdamı sağlıyor. Çınar sayesinde herkes ekmeğini bir şekilde kazanıyor. Daha çok Arap turistler buraya geliyor. Sezon işleyişi havalara bağlı olarak değişiyor. Genelde yaz döneminde işlerimiz daha yoğun oluyor. El açması gözlemlerimizi, 15 ile 20 lira arasında satıyorum. İnsanlar gözleme yemeyi seviyor. Köyümüz cennet gibi bir yer" dedi.

''TEK SORUNUMUZ, OTOPARK''

Doğduğundan beri İnkaya'da yaşayan ve at biniciliği ile uğraşan, "Köy çok güzel turistik bir yer haline geldi. Biz de burada at binmek isteyen kişileri gezdiriyoruz. Turistler bu işe çok hevesli olduğu için biz de bunu yapmaya karar verdik. Burada sadece otopark sıkıntısı yaşıyoruz. Onun dışında işlerimiz çok güzel gidiyor. 10 lira karşılığında vatandaşlar ata binebiliyor" derken bir başka at biniciliği ile uğraşan esnafsa "Köyümüze gelen turistlere at turu yaptırıyoruz. Burada herkes kendi ürettiği malı satıyor. Eleman konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Tek sorunumuz, otopark. O da çözülürse her şey daha da güzel olacaktır" diye konuşurken köyde yaşayan bir vatandaşsa "Burası Osmanlı'nın Yörük köylerindendir. Kendi varlığı içerisinde ekim yapan vatandaşlar köyde geçimlerini sağlamaktadır. Burada yaşayan vatandaşlar eskiden düşük gelire sahipti. Şimdi ekonomi canlandı, nüfus arttı. Haliyle gelen turist sayısı da etkilendi. Bu yıl turist gelse de pandemi dolayısıyla çok talep olmadı. Bir de önceden düğün salonumuz vardı, ama kullanılmadı. Artık başka yerlere gidip salon kiralıyorlar" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


13 Ekim 2021 Çarşamba, 08:23
A