Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 'büyük ve duygusal bir gün' olarak duyurdu

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 5 Ocak'tan bu yana devam eden karantina nedeniyle kapanmak zorunda kalan okullar yeniden açıldı. Başbakan Boris Johnson, okulların yeniden açılmasını 'büyük ve duygusal bir gün' olarak nitelendirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 'büyük ve duygusal bir gün' olarak duyurdu

Ülkede ilkokul seviyesindeki tüm okullar öğrencilere kapılarını açtı. Orta ve lise seviyesindeki okulların çoğunun da bu hafta içi aşamalı olarak açılması bekleniyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, konuya ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşımda, okulların açılmasının normale dönüşün ilk aşaması olduğunu ve ülkedeki tüm eğitim kurumlarının açılmasının öncelikleri arasında yer aldığını belirtti. 

Ülkede ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü geçen yılın mart ayından bu yana 4. kez yeniden açılan okullarda, öğrencilerin maske takması zorunlu olacak, her öğrenci haftada 3 kez teste tabi tutulacak ve sınav yapılmayacak. 

Eğitim ve öğretim sürecinde yüz yüze yapılmayan derslerin nasıl telafi edileceği, çocukların sağlığının nasıl korunacağı ve sınav sisteminin yerine ne konulacağı gibi soruların henüz yanıt bulmadığı ülkede, hükümet ders saatlerinin uzatılması, tatillerin kısaltılması gibi önlemleri değerlendiriyor.

Öte yandan, ülkede yapılan bir araştırmaya göre, velilerin 3'te 2'si çocuklarının eğitimi konusunda endişe duyuyor, her 10 veliden 9'u çocuklarını okula göndermek istiyor. 

BORIS JOHNSON: BÜYÜK VE DUYGUSAL BİR GÜN

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede okulların açılmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Johnson, İngiltere'de okulların yeniden açılması nedeniyle bugünün "büyük" ve "duygusal" bir gün olduğunu ifade etti. Başbakan Johnson, Covid-19 kısıtlamalarını hafifletmeye yönelik yol haritasının planlandığı gibi devam edebilmesi için "kurallara uymanın her zamankinden daha hayati olduğunu" vurguladı.

Johnson, hükümetin bir sonraki planının 29 Mart tarihinde daha fazla kısıtlamayı kaldırmak olduğunu belirterek, bu kararda "tarihlere göre değil verilere göre hareket edileceğini" aktardı. Johnson, insanların kısıtlamaları hafifletmek için acele etmektense "güvenliği" tercih edeceklerini düşündüğünü belirtti.

Johnson, İngiltere'de son günlerde 100'ün altına düşen günlük can kaybı sayısına ilişkin, "İhtiyatlı kalmalıyız" ifadelerini kullandı. Başbakan Johnson, enfeksiyon oranları ve hastanede yatan hasta sayısının hala "geçen yılın standartlarına göre çok yüksek" olduğunu sözlerine ekledi.

"AŞI PASAPORTLARI HAYATIMIZIN PARÇASI OLACAK"

Johnson ayrıca uluslararası seyahatler için aşı pasaportlarının "gelecekte hayatımızın bir parçası" olacağını belirterek, ancak aşı pasaportu konusunun "her türlü sorunu gündeme getirdiğini" sözlerine ekledi.

İngiltere'nin Baş Sağlık Görevlisi Yardımcısı Dr. Jenny Harries ise, okulların açıldığı ilk iki haftada vakalarda artış görmeyi beklediklerini, ancak aşılama programı ve testler nedeniyle "ileriye dönük çok iyimser" olduğunu aktardı. Harries, "İlk iki haftanın ötesine bakmak gerçekten önemli" diyerek, çocuklar ve aileleri için yapılan testlere alışmanın biraz zaman alacağını, ancak "okullarda virüs bulaşma sayısının da azaltacağını" ifade etti. Harries, "Böylece okullar doğası gereği daha güvenli yerler olacak" dedi. İngiltere'de toplam vaka sayısı 4 milyon 223 bin 232'ye, toplam can kaybı ise 124 bin 566'ya yükseldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!