Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İmamoğlu: Türkiye için açıklanan günlük Covid-19 ölümlerinin 50 kadar fazlası İstanbul'da

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye için açıklanan günlük Covid-19 ölüm sayısından 50 kadar fazlasının İstanbul'da olduğunu söyledi.

İmamoğlu: Türkiye için açıklanan günlük Covid-19 ölümlerinin 50 kadar fazlası İstanbul'da

"Doğruların vatandaşlarla paylaşılması lazım" diyen İmamoğlu, "Nüfusu İstanbul'dan az olan ülkelerden dahi daha az sayı açıklamanın salgınla mücadelede ne anlama geldiğini anlayamıyorum" dedi.

Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin ikinci etabı açılışında konuşan İBB Başkanı, toplumda 'gerçeklerin konuşulmadığı' fikrinin oluşmasına katkı sunan yetkililerin tavrını "çözemediğini" ifade etti.

"2-3 hafta kapanma şart"

Dünya Sağlık Örgütü'nün iki adet açılma kriteri olduğunun altını çizen İmamoğlu, bu kriterlerin en az 14 gün boyunca test sayısının artması ve vaka sayısının düzelmesi ile en az 14 gün boyunca ölüm sayıları ve sağlık personeli hastalanma sayısının azalması olduğunu kaydetti.

Başkan İmamoğlu, İstanbul'da bu iki kriterin kesinlikle bir kapanmayı gerektirdiğinin ise ortada olduğunu açıkladı.

İstanbul'da kurdukları Bilim Danışma Kurulu'nun salgının hızını düşürmek ve kontrol altına almak için "2-3 haftalık kapanmanın" ve bu sürecin ardından da "güçlü" bir takip dönemi ile beraber "kontrollü" bir açılma dönemini İstanbul'a önerdiğinin altını çizdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!