Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İhvan'dan Bakanlar Kurulu'nun kararına tepki

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Mısır Bakanlar Kurulu'nun, Müslüman Kardeşler Derneği'ni sivil toplum kuruluşu listesinden çıkarma kararına tepki gösterdi.

İhvan'dan Bakanlar Kurulu'nun kararına tepki

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Mısır Bakanlar Kurulu'nun, Müslüman Kardeşler Derneği'ni, sivil toplum kuruluşu (STK) listesinden çıkarma kararına tepki gösterdi.

İhvan liderlerinden Ahmed Amer, "Bu karar yeni değil, itiraz edeceğiz. İtirazımızı ayrıca meydanlara inerek de dillendireceğiz. Daha önce İhvan'ı feshetmek için yapılan girişimler başarılı olmadı, bu da olmayacak " dedi.

İhvan'ın kabul ve redddinin tek göstergesinin halkın teveccühü olduğunu belirten Amer, "25 Ocak Devrimi'nden sonra halk, defalarca teşkilatın yanında olduğunu, bize güvendiğini gösterdi. Böylesi kararlarla yönetim bir yere varamaz. Bakanlar Kurulu'nun böyle bir karar alma yetkisi dahi yoktur'' diye konuştu.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı'nın, herhangi bir STK hakkında hukuk dışı çalıştığına dair yapılan şikayetler üzerine, söz konusu kuruluştaki yönetim kurulu üyelerinden birinin suçlamalara verdiği cevapları dinlemesi gerekiyor. Bakanlığın, ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ile istişare edilmesi ve şikayetlerin doğruluğu belirlenmesi halinde o kuruluşu feshetme hakkı bulunuyor.

Mısır Bakanlar Kurulu, bugün Müslüman Kardeşler (İhvan) Derneği'ni, ülkedeki STK listesinden çıkardığını bildirmişti. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, "23 Eylül'de Kahire Nöbetçi Mahkemesi'nin aldığı karar çerçevesinde, Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı'nın oluşturduğu komitenin, 'Müslüman Kardeşler Derneği'nin STK listesinden çıkartılması' teklifi kabul edildi" denilmişti.

Kahire Nöbetçi Mahkemesi, "İhvan'ın ve ilgili tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve mal varlığına el konulması" kararı vermişti. Mahkeme ayrıca İhvan'ın el konulan mal varlığını inceleyecek bir komite oluşturulması yönünde de karar almıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!