Geri İHH, Suriye için yardım kampanyası

İHH, Suriye için yardım kampanyası

İNSANİ Yardım Vakfı (İHH), Suriye için "Aş ol, Çare ol, Umut ol" adıyla yeni bir yardım kampanyası başlattı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:10 - Yaşam
A
İHH, Suriye için yardım kampanyası

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Suriye'de 350 bin yetim, 4 buçuk milyon muhacir ve açlık sınırında 10 milyon insan var. Şimdi hedefimiz 2 bin tır insani yardımı organize etmek. Fırınlar yapıyoruz ve bu fırınlarda Suriye genelinde yaklaşık 350 bin ekmeği yapıp dağıtıyoruz. Bu sayıyı önümüzdeki günlerde 500 yüzbine çıkaracağız. Yetim ve ihtiyaç sahibi aileler için prefabrik ve çadır köyler yapıyoruz" dedi.


Eyüp'te bulunan Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen basın toplantısına İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve çok sayıda yardım kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler katıldı. Suriye'de üç yılda yaptıkları çalışmalar nedeniyle bir rapor hazırladıklarını ifade eden Bülent Yıldırım, Dünyadan Suriye'ye yapılan yardımların azaldığını ifade etti.


DÜNYADAN GELEN YARDIMLAR AZALDI


Suriye'ye yardım yapan en büyük yardım kuruluşunun İHH olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:


"Suriye'de üç yılda ne yaptığımıza dair bir rapor hazırladık. Şu anda Suriye'ye yardım yapan en büyük yardım kuruluşuyuz. Yapılan tespitlere göre Suriye'de yaklaşık 10 milyon insan yardıma muhtaç durumda. Birleşmiş Milletler raporlarına göre Haziran 2013 tarihi itibari ile 4 milyon 250 bin Suriyeli evini terk ederek başka yere taşınmış, 1 milyon 600 bin Suriyeli de Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak, Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerine sığınmak zorunda kalmış. Mısırda yaşanan olaylarla birlikte gündem değişti. Biz Suriye'de hergün çocukların ölmesine alıştık. Birleşmiş Milletler 10 yaşın altında ölen çocuk sayısını Bin 700 olaraka açıklamış ancak bu sayının daha fazla olduğuna inanıyoruz. Suriye rejiminin kontrolünde olan bölgelerde ölüm sayıları tespit edilemiyor. Biz bundan önce 'Açız, üşüyoruz, ölüyoruz' ve 'Bir battaniye bir ekmek' adlı kampanyalar yaptık. Hedefimiz Suriye'ye bin tır yardım göndermekti ve bunu başardık. Yapılan yardımlar nakit olarak 100 trilyonu aştı. Dünyadan Suriye'ye gelen yardımlar azalmış durumdadır. Bu nedenle yeni bir yardım kampanyası başlattık. İHH'nın bütün gücünü Suriyeli mültecilere veriyoruz ancak yeterli değiliz. Yeni bir kampanya için çağrıda bulunuyoruz, 350 bin yetimin hepsine bakmak zorundayız. Şu anda yetim köyleri yapıyoruz. 4 buçuk milyon muhacir ve açlık sınırında 10 milyon insan var."


Türkiye'de bütün siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini Suriye halkının yanında olmaya çağıran Bülent Yıldırım, "İster Esad yanlısı olsun ya da olmasın, bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, halkımızı ve herkesi mağdur ve mazlum olan Suriye halkının yanında olmaya çağırıyoruz" dedi.


"HEDEF: 2 BİN TIR İNSANİ YARDIM"


Suriye içinde yardım kuruluşlarını göremediklerini söyleyen Yıldırım, "Bütün dünyaya samimi olun çağrısı yapıyoruz. Türkiye içinden yaklaşık sivil toplum kuruluşu bize yardımlar konusunda destek vereceklerini açıkladı. Şimdi hedefimiz 2 bin tır insani yardımı organize etmek. Fırınlar yapıyoruz ve bu fırınlarda Suriye genelinde yaklaşık 350 bin ekmeği yapıp dağıtıyoruz. Bu sayıyı önümüzdeki günlerde 500 yüzbine çıkaracağız. Yetim ve ihtiyaç sahibi aileler için prefabrik ve çadır köyler yapıyoruz." diye konuştu.


"Suriye içine 'izin verilmiyor' gerekçesiyle yardım götüremiyoruz diyen yardım kuruluşları gelsinler bize onları istedikleri yere götürelim ve yardımları dağıtsınlar" diyen Yıldırım, "Buradan Esad'a ve Suriye rejimine de çağrıda buluyorum. Suriye'de muhaliflerin elinde olan her yere yardım götürüyoruz. Esad'ın ve Suriye rejiminin izin vermesi halinde bütün Suriye'ye çoluk çocuk, kadın, yaşlı genç, bir çok insana mezhep, meşrep ayırt etmeksizin yardımda yapmak isteyoruz" dedi.


SURİYELİ 9 YAŞINDAKİ KIZ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU


Öte yandan toplantıda Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilerde konuştu. 9 yaşındaki Suriyeli Muntaha Shahirli adlı bir öğrenci ise konuşması sırasında gözyaşlarına boğuldu. Türkiye'deki yetkililere teşekkür eden Shahirli, "Ülkeme dönüp okuluma kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Savaş ve yaşanan acılar en kısa sürede sona ermelidir" diye konuştu.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:10
A