Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Heyelan korkusu

ERZURUM'un Hınıs ilçesi Kongur Köylüleri, yamaçlarda oluşan heyelandan dolayı endişe ve korku içinde olduklarını söyledi.

Heyelan korkusu

 

Erzurum'a 180 kilometre uzaklıktaki Hınıs İlçesi'nin Kongur Köyü Yusuf Mezrasına 14 Haziran günü heyelan meydana geldi. Kongur Köyünde 60, Yusuf Mezrasında 18 hanenin bulunduğunu söyleyen Muhtar Memet Nuri Kartal, 1990'lı yıllarda da bölgede heyelan olduğunu anımsattı. Muhtar Kartal, "Birkaç yıl arayla heyelan kendini tekrarlıyor. Kaymakam, Sivil Savunma, Afet yetkilileri, jeoloji mühendisleri gelip burada inceleme yaptı. Heyelan mezranın yamacında meydana geliyor. Can ve mal kaybı olmadı ancak köylüler heyelan korkusundan dolayı göç etmeye başladı" diye konuştu.

Heyelan bölgesinde inceleme yapan İl Kriz Merkezi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri, yerleşim yerlerinde hiçbir tehlike olmadığını belirttiler. Yetkililer, "Jeoloji mühendislerinin hazırladığı rapora göre, yaşam alanlarının olduğu yerlerde heyelan olmayacağını belirttiler. Yusuf Mezrasının orada bir yamaç var. Heyelan o bölgede meydana geliyor" dediler. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!