Geri Her 4 kişiden biri yalnız hissediyor

Her 4 kişiden biri yalnız hissediyor

2016'da AB vatandaşlarının yüzde 12'si kendini yalnız, stresli ya da mutsuz hissederken, Kovid-19 salgınının ilk aylarında bu oran yüzde 25'e çıktı. Avrupa Birliği'nde her 4 kişiden biri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk aylarında yalnızlık hissine kapıldı.

27 Temmuz 2021 Salı, 10:24 - Yaşam
A
Her 4 kişiden biri yalnız hissediyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna bağlı Ortak Araştırma Merkezinin yayımladığı "yalnızlık ve sosyal izolasyon" konulu rapora göre, 2016'da AB vatandaşlarının yüzde 12'si kendini yalnız, stresli ya da mutsuz hissederken, Kovid-19 salgınının ilk aylarında bu oran yüzde 25'e çıktı.

Yalnız yaşayanlar, 2016'ya göre yüzde 22 daha fazla söz konusu negatif hislere kapılırken, partneri veya çocuklarıyla yaşayanlarda artış yüzde 9 oldu.

EN FAZLA GENÇ NÜFUS ETKİLENDİ 

Sosyal mesafe kurallarından en fazla 18-25 yaş grubu etkilendi. Bu yaş aralığında yalnızlık hissi oranı 4 kat arttı. Salgından önce yalnızlık hissi, Kuzey Avrupa'da yüzde 6 civarında, diğer üç bölgede yüzde 11-13'te seyrediyordu. Pandemiyle birlikte bölgesel farklılık kalmaksızın, söz konusu oran yüzde 22-26'ya çıktı.

Yalnızlık hisseden kadın ve erkeklerin oranı aynı olurken, şehir ya da kırsal kesimde yaşamak da fark oluşturmadı.

İYİ EKONOMİ VE SAĞLIK, YALNIZLIĞA KARŞI KORUYOR 

Uygun ekonomik durum ve iyi sağlık koşulları ise gerek salgın öncesi gerek sonrasında bireyleri "yalnızlığa karşı korudu".

AB'deki basın organlarının yalnızlık konusunu işlediği yayınlar da salgın döneminde iki katına çıktı, konuyla ilgili farkındalık ise üye ülkelere göre değişti.

Raporun Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu arasında ortak çalışmaya dayalı ilk proje olacağı, 2022'de yapılacak söz konusu projenin, AB genelinde yalnızlık konusunda veri toplayacağı ve bunların bir web platformuna işleneceği kaydedildi.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


27 Temmuz 2021 Salı, 10:24
A