Geri Hedef 4 çalışana bir emekli noktası

Hedef 4 çalışana bir emekli noktası

Bakan Çelik, Sosyal güvenlik açıklarının GSMH'ya oranının %3'ten %1,5'e gerilediğini belirterek ''Hedefimiz Türkiye'yi 4 çalışana bir emekli noktasına taşımak'' dedi.

13 Aralık 2012 Perşembe, 06:54 - Ekonomi
A
Hedef 4 çalışana bir emekli noktası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 30 Mayıs-14 Haziran 2012 tarihleri arasında Cenevre'de yapılan 101. Uluslararası Çalışma Konferansı'nda kabul edilen, sosyal koruma tabanlarına ilişkin tavsiye kararı hakkında TBMM Genel Kurulu'na bilgi sundu.

Daha sonra Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesine ilişkin Hükümet adına konuşan Çelik, yapılan yasal düzenlemelerin çalışanların lehine olup olmadığına ilişkin tartışmalara anlam veremediğini belirterek, ''(Bu yasalar çalışanların aleyhine) demek mümkün müdür?'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen pirim borçlarını yeniden yapılandıran tasarıya değinen Çelik, bütçe görüşmeleri bitmeden önce kanunlaştırmak istedikleri söz konusu tasarıyla, sosyal güvenlik konusunda yaşanan bazı sıkıntıları ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Çelik, Bakanlık olarak yaptıkları tüm yasal düzenlemelerin, Türkiye'nin ötelenmiş düzenlemeleri olduğunu vurguladı.

Bakanlık bütçesinin 2011 yılında 35 milyarken 32 milyara gerilediği konusunda eleştiriler yapıldığını dile getiren Çelik, bunun bir gerileme olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Çelik, bunun, gelirlerin arttığı, giderlerin azaldığının bir işareti olduğunu dile getirdi.

Sosyal güvenlik açıklarının GSMH'ya oranının yüzde 3'ten yüzde 1,5'e gerilediğini belirten Çelik, ''Ayrıca şu anda neredeyse 2 çalışana bir emekli noktasına geldik. Hedefimiz Türkiye'yi 4 çalışana bir emekli noktasına taşımak. Bu yöndeki gidişat sağlıklı şekilde ilerliyor'' diye konuştu.

İşsizlik konusunda yapılan eleştirileri de yanıtlayan Çelik, ''İşsizliğin aşağı çekilmesi konusunda başarılıyız. Bu başarıyı dünya takdir ediyor. Genç işsizlikte AB ortalaması 23,4, Fransa'da 25,4, İtalya 36,5, İspanya'da 55,9, Yunanistan'da 57, Portekiz'de 39,1, Türkiye'de ise 17,2. Dört yılda 4 milyon istihdam gerçekleştirdik. Avrupa'nın birçok ülkesinin nüfusu kadar istihdam gerçekleştirdik'' ifadesini kullandı.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 06:54
A