Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hakim davacı sayısını çok bulunca

Yol-İş Sendikasının 788 üyesi adına birden Karayolları Genel Müdürlüğüne açtığı alacak davalarında, Hakim Demet Kurtuluş, davacı sayısının çokluğunu gerekçe göstererek, "davanın açılmamış sayılmasına" karar verdi.

Hakim davacı sayısını çok bulunca

Hakim Kurtuluş, gerekçeli kararda, "hukukun temel prensipleri, iyi niyet ve dürüstlük kurallarına aykırı olarak tek dilekçeyle yüzlerce kişi adına dava açılmasının kabul edilemeyeceğini" belirterek, "İş yükü bir hayli ağır olan yargı mensuplarının bu yollarla iş yükünün daha da artırılmasına cevaz vermek mümkün değildir" ifadesini kullandı. Sendika avukatları, Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan 788 üyeleri adına iki alacak davası açtı. Birisi 380, diğeri ise 408 kişi adına açılan davalar, Ankara 19. İş Mahkemesine tevzi edildi. Hakim Demet Kurtuluş ise "davaların açılmamış sayılmasına" karar verdi.


Bakılması gereken dosya sayısı, "iki katına çıkacak"

Kurtuluş, 308 işçi adına açılan davayı "açılmamış saymasına" ilişkin gerekçesinde, sendikanın avukatlarının 408 kişi adına açtığı bir dava daha bulunduğunu belirtti.

Davanın, işçilerin her birinin 7 kalemden oluşan alacak talebiyle ilgili olduğuna dikkati çeken Kurtuluş, "Uyuşmazlık, makul sınırları aşan sayıda birden çok davacının bir dava dilekçesiyle dava açıp açamayacağı hususunda toplanmaktadır" görüşüne yer verdi.

Mahkemenin iki hakimli olduğu ve her bir hakimin yaklaşık 950 derdest dosyası bulunduğunu bildiren Kurtuluş, toplam 788 davacı adına açılan davanın, her bir davacı yönünden ayrılması durumunda, bakılması gereken dosya sayısının "iki katına çıkacağını" kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!