Geri Hadi gel köyümüze geri dönelim!

Hadi gel köyümüze geri dönelim!

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Tutuklu vekillerin durumunun 48 maddenin görüşülmesi şartına bağlaması son derece yanlış ve talihsiz bir açıklama. Bu, hiçbir pazarlığın konusu olmamalıdır" dedi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:29 - Güncel
A
Hadi gel köyümüze geri dönelim!

 

Baluken, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, köye geri dönüşle ilgili hazırladıkları kanun teklifine ilişkin bilgi verdi.

Sürecin normalleşmesi, travmaların geride kalması için köy boşaltmayla ilgili mağdur edilen vatandaşların doğdukları topraklara dönmelerinin son derece önemli olduğunu belirten Baluken, bu konuda hükümetin ve Meclis'in gerekli duyarlılığı gösteremediğini savundu.

Çözüm sürecinin başarıya ulaşması için köylerinden zorla göç ettirilen, köyleri boşaltılan, yakılan insanların bu mağduriyetlerinin
giderilmesinin hayati olduğunu belirten Baluken, hazırladıkları kanun teklifini, ilgili kesimlerin görüşlerini aldıktan sonra TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını bildirdi.

Teklifin isminin "Kadim Yurtlara Dönüş Kanun Teklifi" başlığını taşıdığını ifade eden Baluken, teklifle, "Barış Komisyonu, Yerel Kurullar
Komisyonu, Kadim Yurtlara Dönüşleri Koordinasyon Kurulu" oluşturulmasını önerdiklerini aktardı.

Baluken, teklifin, "faili meçhul ve toplu mezarlar, faili meçhul kişilerin adlarının yaşatılması, zararların maddi ve manevi tazmini, barış
anıtları, barınma ve alt yapıyla yükümlülüklerin yerine getirilmesi, çalışma hakkı, eğitim, sağlık, ağaçlandırma" gibi konularda düzenlemeler içerdiğini dile getirerek, geri dönüşlerle ilgili düzenlemenin barış sürecinin içine bir bileşen olarak katılması gerektiğini kaydetti.

Baluken, "İkinci aşamayla ilgili hazırlık yaptığını söyleyen hükümet, mutlaka köye dönüşlerle ilgili çalışmayı da önüne koymalı" ifadesini kullandı.

TUTUKLU VEKİLLER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "48 madde tutuklu vekil sorununu çözer" açıklamasının sorulması üzerine Baluken, "Tutuklu vekillerin durumunun 48 maddenin görüşülmesi şartına bağlaması son derece yanlış ve talihsiz bir açıklama. Bu, hiçbir pazarlığın konusu olmamalıdır. Vekillerin cezaevinde bulunması kara leke ve utançtır. Bu leke kaldırılmalıdır" dedi.

"PYD'nin Suriye'de özerklik ilan edeceği" haberlerinin anımsatılması üzerine ise Baluken, "Hem Türkiye'nin hem uluslararası camianın, başta Kürtler olmak üzere Suriye'deki halkların iradesine saygı göstermesi gerekir" diye konuştu.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:29
A