Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gürsu güneşten enerji alacak

Gürsu Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Sınırsız Temiz Enerji ile Kalkınan Bir Gürsu" projesi kapsamında enerji panelleri kurulmaya başlandı.

Gürsu güneşten enerji alacak

 

Gürsu Belediyesi Stratejik Planlama Birimi tarafından hazırlanan ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından verilen hibe desteği ile hayata geçirilen projeyle; belediyenin elektrik ihtiyacının, bedava ve sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden karşılanması amaçlanmakta. Aylık yaklaşık 6000 TL tasarruf sağlanacak olan projeyle, uzun vadede Gürsu' nun yenilenebilir enerji kaynaklarında bir üretim üssü haline getirilmesi hedeflenmekte.

Gürsu Belediye Başkanı Orhan ÖZCÜ " Güneş enerjisi açısından yeterli potansiyele sahip olan Gürsumuz' un, bu doğal potansiyelini kullanarak üretilecek enerjiyle, Belediyemizin elektrik ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisinden faydalanılacak. 670 bin 950 TL bütçesi bulunan ve bölgemiz adına bir ilk olan bu projenin örnek olacağına, Gürsumuz ve Bursamıza önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Bu bağlamda, kamu kurumları, özel sektör ve nihayetinde kamuoyunun başta güneş enerjisi olmak üzere alternatif enerji kaynakları konusunda bilinçlenmesini amaçlıyoruz " dedi.

Sistem; sokak aydınlatması, trafik işaret lambalarında, park ve bahçelerin sulanmasında ve aydınlatılmasında, cep telefonlarının şarj edilmesinde, sıcak su ısıtılmasında, nüfusun ve yapılaşmanın hızla arttığı ilçede enerji verimliliği ve kendi elektriğinin üretene akıllı bina uygulamaları,  v.b. alanlarda kullanılabilmekte.

Proje koordinatörü ve Stratejik Planlama Birim Sorumlusu Hüseyin Özmen, " Proje kapsamında, ilk olarak, Belediyemizin önündeki parka enerji tasarruflu sistemler kullanan ve kendi elektriğini üreten bir Mobil Güneş Evi kuruldu. Mobil Güneş Evi'nin hemen arkasına kurulan Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi (PV) ile de ışığın olduğu gibi elektrik enerjisine dönüştürülerek parkın sulanması için gereken enerji ihtiyacı sağlanacak. Projede ikinci etap olarak Gürsu Hal mevkiinde 96 Kw Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi kurulmuş olup sistem ile Belediyemizin elektrik ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır. " dedi.

Proje süresi boyunca sürecek olan, ilçe halkı ve girişimcileri bilgilendirici eğitim seminerlerinin ilki, Belediye toplantı salonunda, Güneş Enerji Sistemleri Uzmanı Mehmet Önen Bozoğlu'nun sunumu ile gerçekleştirildi. İkinci seminerin ise Kasım ayı içerisinde yapılması planlanmakta.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!