Geri Güney Kore'den "zorla çalıştırılan işçiler" hakkında karar

Güney Kore'den "zorla çalıştırılan işçiler" hakkında karar

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki işgal ve sömürge yönetimi döneminde, Güney Koreli işçilerin ülkelerinde zorla çalıştırıldığı suçlamasıyla 16 Japon şirketine karşı açılan tazminat davası Seul Merkez Bölge Mahkemesi'nce reddedildi.

07 Haziran 2021 Pazartesi, 15:52 - Dünya
A
Güney Kore'den "zorla çalıştırılan işçiler" hakkında karar

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki işgal ve sömürge yönetimi döneminde Güney Koreli işçilerin ülkelerinde zorla çalıştırıldığı suçlamasıyla 16 Japon şirketine karşı açılan tazminat davasında sürpriz bir karar çıktı. Seul Merkez Bölge Mahkemesi, 85 Güney Koreli mağdur ve aileleri tarafından işçilerin zorla ve hiçbir ücret almadan çalıştırıldıkları gerekçesiyle 16 Japon şirketine karşı açılan davayı reddetti. Mahkeme kararında davacıların Japonya'dan bireysel yasal hak talep edemeyeceği belirtilirken, bu nedenle de tazminat hakkının doğmadığına hükmedildi.

1910-1945 yılları arasında Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki işgal ve sömürge yönetimi döneminde zorla ve hiçbir ücret almadan çalıştırıldıklarını iddia eden işçiler ve yakınları, Güney Kore'de Japon şirketleri aleyhine dava açmıştı. Japonya, Güney Kore ile 1965 yılında diplomatik ilişkilerin normalleşmesi için yürütülen görüşmelerin ardından imzalanan anlaşma sonrası Güney Kore'ye aktarılan hibe, bağış ve kredilerin "savaş tazminatı" niteliğinde olduğunu savunarak tazminat konusunun kapandığını ileri sürmüştü. Güney Kore ise yaşananların insanlığa karşı suç olduğunu, bu nedenle hak arama mücadelesinin sınırlandırılamayacağını dile getirmişti.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


07 Haziran 2021 Pazartesi, 15:52
A