Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Güney Kıbrıs'a yardım eli

Lüksemburg'da bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları, Güney Kıbrıs'ın kurtarma planını kararlı ve hızlı bir şekilde sürdürmesi gerektiğini söyleyerek, bunun, sermaye kısıtlamalarının kaldırılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Güney Kıbrıs'a yardım eli


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçtiğimiz Nisan ayında Euro Bölgesi'nden 10 milyar Euro'luk bir kurtarma paketi almıştı. Kurtarma planında, Güney Kıbrıs'ın en büyük ikinci bankası olan Laiki Bank'ın kapatılmasının yanı sıra Kıbrıs Bankası'nda da yapılanmalara gidilmesi öngörülmüştü.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis bu ay içerisinde Euro Grubu liderlerine bir mektup yazarak kurtarma paketi koşullarının yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti. Ancak bugün gerçekleştirilen Euro grubu toplantısından Rum lidere olumsuz yanıt çıktı.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yapılan 10 milyar Euro'luk para yardımı karşılığında öngörülen kurtarma programının "kararlı bir şekilde uygulanmasının zaruri olduğunu" ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!