Geri Güneş enerjisiyle çalışan 'Battalgazi' görücüye çıktı

Güneş enerjisiyle çalışan 'Battalgazi' görücüye çıktı

İnönü Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan 'Battalgazi' isimli araç Formula G yarışları öncesi görücüye çıktı.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 10:50 - Teknoloji
A
Güneş enerjisiyle çalışan 'Battalgazi' görücüye çıktı

 

 

İki yıl önce 300 kilogram olarak hazırlanan aracın ağırlığı 110 kilo azaltılarak 190 kiloya indirildi. Saatte 80 kilometrelik hıza ulaşabilen araç Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 20-25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Formula G yarışlarında Malatya'yı temsil edecek.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, düzenlenen tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, İzmit Körfez Pisti'nde 20-25 Ağustos tarihleri arasında Formula G yarışları düzenleneceğini belirtti. Makine mühendisliği öğrencileri tarafından tasarlanan Battalgazi isimli aracın Formula G'de yarışacağını anlatan Çelik, şöyle devam etti: "2 yıl önce 300 kilogram olarak hazırlanan aracımız 190'a kiloya düşürüldü. Saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor. Yaklaşık 100 bin TL harcandı. Bu yıl güneş arabasının daha iyi derece yapacağını ümit ediyorum. İlk 10'da yer almayı ümit ediyorum" dedi.

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Onat ise aracın 6 ayda hazırlandığını kaydetti.

Araç projesine sponsor olarak destek veren İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan da güneş enerjisi ile çalışan araç projesine destek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Tanıtımı yapılan araç Malatya-Elazığ karayolu üzerinde kısa bir süre turladı.
 

Diğer Teknoloji ve Bilim Haberleri için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 10:50
A