Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Greenpeace santral bastı

Çevre örgütü Greenpeace mensubu bir grup militan bu sabah erken saatlerde Fransa'nın güneyindeki Tricastin nükleer santraline yönelik korsan bir işgal eylemi düzenledi.

Greenpeace santral bastı

Örgüt mensubu yaklaşık 20 kişilik bir grup saat 05.00'te santrale kaçak giriş yaparak, reaktörlerin çevresindeki tesislere pankartlar astı. Asılan pankartlarda santralin kapatılması talep edildi. Cumhurbaşkanı François Hollande için "Felaketin Başkanı" dövizli pankart açıldı.

Fransız İçişleri Bakanlığı eylemcilerin santralin "hassas" bölgelerine girmediklerini açıkladı. Eylemi düzenleyen militanlardan 12'sinin gözaltına alındığı bildirildi.

Örgüt, yayımladığı mesajda, "ülkenin en tehlikeli 5 nükleer santralinden biri" olarak tanımladığı Tricastin santralinin kapatılması talebinde bulundu. Greenpeace 2012 yılında da Fransa'da benzer eylemler gerçekleştirmişti.

Avrupa ve dünyanın en önermli nükleer santral ağına sahip Fransa'da geçen yıl iktidara gelen sosyalist cumhurbaşkanı François Hollande, 2025 yılına kadar nükleer santrallerin enerji üretimindeki payını yüzde 50'ye kadar düşürme vaadinde bulunmuştu. Greenpeace örgütüne göre, bu vaadin gerçekleşmesi için, 2017 yılına kadar en az 10, 2020 yılına kadar da en az 20 reaktörün kapatılması gerekiyor.

Fransa'da hükümet şu an için sadece ülkenin en eski nükleer santrali olan Almanya sınırındaki Fessenheim tesisinin kapatılacağını programlamış durumda. Düzenli arızalarla gündeme gelen tesisin en geç 2017 yılında elektrik üretimine son vermesi bekleniyor.

19 NÜKLEER SANTRAL VAR
Fransa'da şu anda 19 nükleer santralde toplam 58 nükleer reaktör faaliyet gösteriyor. Fransa'da tüketilen elektriğin yüzde 78'si nükleer santrallerden tedarik ediliyor. Fransa bu rakamla, dünyada nükleer santrallerden elektrik üretiminde lider konumunda bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!