Geri Grace Hopper kimdir?

Grace Hopper kimdir?

Amerikalı bilgisayar bilimcisi Grace Murray Hopper'ın bugün 107'inci Doğum günü.

09 Aralık 2013 Pazartesi, 06:56 - Teknoloji
A
Grace Hopper kimdir?

Grace Hopper kimdir?

Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 - 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I olarak bilinen bilgisayarın ilk programcılarındandı.


New York'ta doğan Hopper, Yale Üniversitesi'nde Matematik ve Fizik okudu. 1934 yılında Yale Üniversitesi'nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında profesör oldu.

Grace Murray Hopper henüz 7 yaşındayken nasıl çalıştığını anlamak için çalar saatini parçalara ayırmış ve incelemişti. Annesi ne yaptığını anlayana kadar 7 saati paramparça etmeyi başarmıştı. Bu merakı ileride Hopper'ı en ünlü kadın mucitler listesinde üst sıralara taşıyacaktı.

Grace Hooper ve başarılarla dolu kariyeri
1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı.


1959 sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Hopper konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL'u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı.


1970'lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. 1980'lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

Hopper, bilgisayar dilinde "debugging" diye bilinen ve programı hatalardan temizleyen konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.

Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını Grace Hopper'dan almıştır.

Grace Hopper,  bilgisayarları konuşturan kadın olarak da anılır.

Google ünlü bilgisayar bilimcisi Grace Hopper'ın 107'inci doğum gününe özel bir doodle hazırladı ve onu ana sayfasına taşıdı.

Google'ın Women sayfasında yer alan "Our inspirations" yani "Esinlendiklerimiz" bölümündeki üç isimden biri Grace Hopper'dır. Diğerleri ise Anita Borg ve Lady Ada Lovelace 'tır.

 

Diğer Teknoloji ve Bilim Haberleri için tıklayın


09 Aralık 2013 Pazartesi, 06:56
A