Geri Google'den müthiş atak!

Google'den müthiş atak!

12.5 milyar dolara şirket aldı

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 15:49 - Ekonomi
A
Google'den müthiş atak!

Arama motoru devi ver online reklam şirketi Google, Motorola'nın akıllı telefonlar ve tablet üretim alt şirketi olan Motorola Mobility'yi satın aldığını açıkladı. Anlaşma, Google'a Android işletim sistemini güçlendirme imkanı sağlayacak.

AP'nin haberine göre, satışın hisse başına 40 dolardan gerçekleştiği ve toplamda da 12.5 milyar dolar tutarında olduğu bildirildi. İşlem iki şirket yönetim kurullarında da onaylandı. Dünya devi bu satınalmayla birlikte aynı kulvardaki rakiplerini epey zorlayacak gibi görünüyor.

Google yöneticileri bu satın alma ile Android'in açık kaynaklı olmaya da devam edeceğini belirtti. Google CEO'su Larry Page bir Android iş ortağı olan Motorola Mobility'nin satın alma için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Ayrıca, Bu satın alma Motorola'nın bölünmesinden 8 ay sonra gerçekleşmiş oldu.

Satın alma ABD ve AB rekabet kurumlarının onayını içeren hukuki aşamalar da tamamlandıktan sonra 2011 yılsonunda ve 2012 başında gerçekleşmiş olacak. Şirketin elinde 39 milyar dolar nakit varlığı bulunuyordu.

Motorola Mobility hâlâ ayrı bir marka olarak faaliyetlerine devam edecek.

HİSSELER TAVAN
Bu satınalma haberiyle Motorola Mobility Holdings'in hisseleri borsada yüzde 60 artış kaydetti ve 39 dolara yakın seyrediyor. Şirketin son bir yılda gördüğü en yüksek seviye 36.54 dolardı. Buna göre şirkete tavan fiyatının da üzerinde bir fiyat biçilmiş olundu. Diğer yandan Google ise yüzde 3'e yakın değer yitirdi.
HABERTÜRK

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 15:49
A