Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Göçmen faciasında ölü sayısı 211'e yükseldi

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında geçen perşembe günü içindeki 518 kişiyle alabora olan teknede ölenlerin sayısının 211'e yükseldiği bildirildi.

Göçmen faciasında ölü sayısı 211'e yükseldi

Bölgede geçen perşembe günü meydana gelen olayın ardından iki gün boyunca yapılamayan ve dün yeniden başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında, 9 saatte 83 kişinin cansız bedenini çıkaran ekipler, bugün de şu ana kadar 17 kişinin daha cesedini çıkardı. Son çıkarılanlarla toplam ölü sayısı da 211'e yükselmiş oldu.

Olayın ardından ilk aşamada 111 kişinin cesedi denizden çıkarılmıştı.

Teknenin içinde sıkışıp kalan kaçaklara ait cansız bedenleri kurtarmak için denizin 47 metre derinliğine inen dalgıçlar ise gördükleri manzaranın korkunçluğunu akıllarından silemediklerini ifade etti.

Dalgıçlar, teknenin içerisinde halen çok sayıda ceset olduğunu kaydetti.

Lampedusa Adası'nın bağlı olduğu Sicilya'nın Agrigento Vilayeti Piskoposu Monsenyör Francesco Montenegro yaptığı açıklamada, Vatikan'ın kaçak göçmen çocuklara ve adadaki göçmen karşılama merkezine yardımda bulunma kararı aldığını duyurdu.

Göçmen akını sürüyor

Bir yandan alabora olan teknedeki kaçakları deniz dibinden çıkarmaya çalışan İtalya, bir yandan kaçak göçmen almaya devam ediyor.

Sicilya'nın Pozzallo beldesine sabahın ilk ışıklarında, birinde 29 erkek, diğerinde ise çok sayıda kadın, çocuk ve iki yenidoğanın bulunduğu 172 kişi olmak üzere 201 kaçak göçmenin daha ulaştığı belirtildi. Daha sonra Siracusa kentine de tamamı Suriyeli 155 kişi taşıyan bir teknenin daha vardığı ifade edildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!