Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Georgia'da iki Demokrat zafer ilan etti

ABD Senatosu'nda Georgia eyaletinde iki sandalye için tekrarlanan seçimlerde, Demokrat adaylar Raphael Warnock ve Jon Ossoff zafer ilan etti. Sonuçlar kesinleşirse, Cumhuriyetçi Parti, Başkan Donald Trump'ın koltuğunun ardından Senato çoğunluğunu da kaybedecek.

Georgia'da iki Demokrat zafer ilan etti

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Demokratlardayken, üst kanadı Senato'da da çoğunluğun Demokratlara geçmesi ihtimali belirdi. 3 Kasım başkanlık seçimini kazanan Demokrat Partili Joe Biden'ın plan ve programlarını hayata geçirmesi bakımından önem taşıyan gelişme, ırkçı-köleci geçmişi bulunan güney eyaleti Georgia'da gerçekleşti.

Cumhuriyetçi Parti'nin kalesi addedilen Georgia eyaletinin Senato'da sahip olduğu iki sandalye için tekrarlanan seçimlerde, Demokrat Parti'nin aday gösterdiği Atlanta kentindeki Ebenezer Baptist Kilisesi'nin yöneticisi Raphael Warnock ve Yahudi kökenli Jon Ossoff zafer ilan etti. Sonuçlar kesinleşirse, Senato'da an 50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat olacak ve Demokratlar Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyuyla çoğunluğu sağlayacak.

Bu da başkent Washington DC'nin baştan aşağı 'maviye' dönmesi anlamına gelecek. Başkanlık, Meclis ve Senato Demokratların kontrolünde olacak.

Diğer yandan 3 Kasım başkanlık seçimini kaybeden Cumhuriyetçi Partili Donald Trump'ın ırkçılıkla suçlanmasına koşut, Georgia'nın Warnock-Ossoff ikilisinden yana tercihte bulunması, tarihi anlamlar da taşıyor. Zira Warnock, Georgia'dan seçilen ilk siyah senatör, Ossoff da Georgia'dan seçilen ilk Yahudi senatör oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!