Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

George Floyd'un kız arkadaşı konuştu

Dün polis vücut kamerasında korkunç görüntülerin yayınlandığı, ABD'nin Minnesota eyaletinde, siyahi George Floyd'un gözaltına alınması sırasında dizini ensesine basarak ölümüne sebep olan eski polis memuru Derek Chauvin'in davası 4. gününde mahkemede şahitlerin dinlenmesine devam edildi.

George Floyd'un kız arkadaşı konuştu

Minneapolis şehrindeki Hennepin Bölge Mahkemesinde 29 Mart'ta başlayan davada şahitlerin dinlenilmesine devam ediliyor. Mahkemede, olay anında sokaktan geçen vatandaşlar, Floyd'un alışveriş yaptığı Cup Foods adlı dükkanın çalışanı 19 yaşındaki Christopher Martin ve Floyd'un kız arkadaşı Courteney Ross da dahil 13 şahit ifade verdi.

"KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM"

Dükkan çalışanı Martin, Floyd hakkındaki izlenimini, "sarhoş, arkadaşça ve sıcakkanlı" biri olarak aktarırken, ölümüyle ilgili olarak, "Kendimi suçlu hissediyorum. Ondan o sahte 20 doları almasaydım, bunların hiçbiri olmayabilirdi." diye konuştu.

Şahitlerin dinlenilmesi sırasında ilk kez Cup Foods dükkanının güvenlik kamerası ve Floyd'u gözaltına alan polislerin üzerindeki kamera kayıtlarının görüntüleri ayrıntılı olarak yayınlandı.

"LÜTFEN BENİ VURMAYIN, ANNEMİ DAHA YENİ KAYBETTİM"

Dükkan içindeki görüntülerde Floyd'un neşeli bir halde etrafındakilerle konuştuğu, dışarıda gözaltına alınırken polis kameralarında ise stresli olduğu, polislere kendisinin kötü bir insan olmadığını söyleyerek, "Lütfen beni vurmayın, annemi daha yeni kaybettim" diye yalvardığı duyuldu.

Yaklaşık 4 hafta sürmesi beklenen davada 2. ve 3. dereceden cinayet ve adam öldürme suçlamalarından yargılanan Chauvin'in suçlu bulunması halinde 40 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

KIZ ARKADAŞI KONUŞTU

Dava kapsamında Floyd'un kız arkadaşı Courteney Ross da konuştu. Ross, 2017 yılında Floyd ile nasıl tanıştıklarını anlattı. O dönem bir organizasyona katıldığını ve Floyd'un orada güvenlik görevlisi olduğunu belirten Ross, "Çok kötü bir dönemden geçiyordum. Bunu anladı ve benimle birlikte dua etti" dedi.

Kronik ağrıları olduğu için Morries Hall isimli bir kişiden uyuşturucu madde aldıklarını ve Floyd'un öldürüldüğü gün bu maddenin otomobilde bulunduğunu söyledi.

Floyd'un annesine çok düşkün olduğunun altını çizen Ross, 2018'de annesini kaybetmenin Floyd'u oldukça etkilediğini belirtti. Ross bu olaydan sonra Floyd'un eski Floyd olmadığının altını çizdi.

ACİL DURUM EKİPLERİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Minneapolis şehrindeki Hennepin Bölge Mahkemesinde görülen davada tanık kürsüsüne gelen, Floyd'a olay anında ilk müdahaleyi yapan ambulans sağlık görevlisi Derek Smith, olay yerine vardıklarında Floyd'un tepkisiz olduğunu, nefes almadığını ve nabzının atmadığını belirtti.

Smith, Floyd'un olay yerinde kalbinin durduğuna inandığını ifade ederek "Mesleki olmayan ifade ile onun orada öldüğünü düşündüm." diye konuştu.

Smith'in yanındaki diğer sağlık görevlisi Seth Bravinder da Floyd'u yerden sedye ile ambulansa alarak araçtaki ekipmanlarla kalbini göğüs kompresyonları ve elektroşok metoduyla çalıştırmayı denediklerini ancak iyileşmeyince Floyd'u hastaneye bıraktıklarını söyledi.

"SEDYEDE YATAN TEPKİSİZ BİR BEDENDİ"

Olay günü acil müdahale ekibi olarak bölgeye gelen itfaiye kaptanı Jeremy Norton da Floyd'a yardım etmek için ambulans görevlileri ile olay yerinden iki blok ötede buluştuklarını ancak durumun ümit verici görünmediğini belirtti. Norton, "Sedyede yatan tepkisiz bir bedendi." diyerek Floyd'dan hiçbir şekilde nabız alınamadığını tespit ettiklerini ve polisin gözaltında gerçekleşen bir ölüm olduğu için olayı itfaiye teşkilatındaki amirine rapor ettiğini kaydetti.

Dün görülen davada tanık sandalyesine en son gelen Chauvin'in amiri Çavuş David Pleoger da polisin eğitim protokollerine göre belli şartlarda güç kullanabileceğine ancak kontrol sağlandıktan sonra bunun durması gerektiğine işaret etti.

"SONA ERDİRİLEBİLİRDİ"

Pleoger, polisin üzerindeki kamera görüntülerini inceledikten sonra Chauvin'in güç kullanımını sona erdirmesi gerektiğini ifade ederek "Floyd artık polislere herhangi bir direniş göstermediğinde, kısıtlama sona erdirebilirlerdi." değerlendirmesinde bulundu.

Mahkemede ilk defa gösterilen polis vücut kameraları kayıtlarında ayrıca, Chauvin'in amiri Pleoger'i olay yerine çağırdığı ve Floyd için "Bu oldukça büyük adamı yere yatırıp kontrol altına almak zorundaydık. Deliriyordu. Polis aracına binmek istemedi. Muhtemelen bir şeylerin peşindeymiş gibi görünüyor." ifadelerini kullandığı duyuldu.

Duruşmaya, bugün yerel saatle 09.15'te devam edilmek üzere ara verildi.

Yaklaşık 4 hafta sürmesi beklenen davada 2. ve 3. dereceden cinayet ve adam öldürme suçlamalarından yargılanan Chauvin'in, suçlu bulunması halinde 40 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

FLOYD'UN ARKADAŞI ŞAHİTLİK YAPMAK İSTEMİYOR

Öte yandan, olay günü George Floyd'un gözaltına alındığı sırada aracının içinde bulunan arkadaşı Morries Hall'ın, Anayasa'nın 5. maddesine dayanarak davada ifade vermek istemediği belirtildi. Avukatı tarafından mahkemeye sunulan dilekçede Hall'ın, savcılık tarafından kürsüye çağrılması halinde şahitlik yapmak istemediğini ve dava listesinden çıkarılmasını talep ettiği kaydedildi. Hall'un talebi hakkında nihai kararın davanın hakimi Peter Cahill tarafından netleştirileceği ifade edildi.

Floyd'un ölümünün ardından Minnesota'dan kaçan Hall, Teksas'ta sahtekarlık ve yasa dışı silah bulundurma suçlamalarından gözaltına alınmıştı. Chauvin'in avukatı tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, Hall'ın olay günü çevredeki güvenlik kameralarında Floyd'un gözaltına alınması esnasında polislerin dikkatinin dağılmasını fırsat bilerek bazı delilleri sokaktaki kanalizasyona attığının görüldüğü öne sürülmüştü.

GEORGE FLOYD'UN ÖLÜMÜ

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca "nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke geneline sıçramıştı.

Floyd'un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında cinayet ve adam öldürme suçuyla dava açılarak tutuklanmıştı.

Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki hapishaneden 10 Temmuz 2020'de, kefalet bedeli olan 1 milyon doların "Allegheny Casualty Company" adlı kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Floyd'un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!