Geri G7'den fakir ülkelere 1 milyar doz aşı taahhüdü

G7'den fakir ülkelere 1 milyar doz aşı taahhüdü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Liderler Zirvesi'nin kapanış konuşmasında G7 ülkelerinin fakir ülkelere 2022'ye kadar 1 milyar doz aşı ulaştırmayı taahhüt ettiğini duyurdu. Aşılar COVAX aracılığıyla sağlanacak.

13 Haziran 2021 Pazar, 16:56 - Dünya
A
G7'den fakir ülkelere 1 milyar doz aşı taahhüdü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Liderler Zirvesi'nin son gününde yaptığı kapanış konuşmasında dünyanın en zengin 7 ekonomisinin fakir ülkelere gelecek yıla kadar 1 milyar doz aşı ulaştıracağını, bunun kısmen doğrudan, kısmen de finansman yoluyla olacağını bildirdi. Johnson bu aşıların 100 milyon dozunun İngiltere tarafından taahhüt edildiğini belirtti. 

Johnson, yaptığı basın toplantısında G7 liderlerinden 2022 sonuna kadar tüm dünyayı aşılama konusunda destek istediğini ve bu isteğinin kabul edildiğini belirtti. Johnson, "G7 liderlerinin 1 milyar doz aşı yardımında bulunma sözü verdiklerini duyurmaktan memnuniyet duyuyurum" ifadesini kullandı. 

Söz konusu aşılar Dünya Sağlık Örgütü ve aşı örgütü Gavi tarafından desteklenen küresel bir aşı satın alma sistemi olan COVAX aracılığıyla sağlanacak.

Reuters'te yer alan analize göre, fakir ülkelerin ihtiyacı olan doz sayısı 6 milyar. Söz konusu rakam taahhüt edilen aşı miktarının çok üstünde. 

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


13 Haziran 2021 Pazar, 16:56
A