Geri Fransa Turu'nda zincirleme kazaya yol açan pankart!

Fransa Turu'nda zincirleme kazaya yol açan pankart!

Fransa Turu'nda açtığı pankartı kameralara göstermeye çalışırken 21 sporcunun yaralandığı kazaya yol açan kadın hakkında dava açılacak. Ancak ismi bilinmeyen kadının kaçtığı açıklandı.

27 Haziran 2021 Pazar, 19:56 - Dünya
A
Fransa Turu'nda zincirleme kazaya yol açan pankart!

En prestijli bisiklet yarışı olan Fransa Turu'nun korona virüsü pandemisinin hafiflemesi sayesinde tekrar seyircili geçmesine izin verilmesi şenliklerle karşılanırken, dünkü ilk etapta yaşanan iki büyük kazadan birine yol açan seyirci için bir yıla varan hapis cezası isteniyor.

Sputnik'in haberine göre, Fransa Turu'nun organizatörü ASO, açtığı pankarta bisikletçilerin takılmasıyla 21 sporcunun yaralanmasına ve 100'den fazla sporcunun geride kalmasına yol açan seyirci hakkında dava açma kararı aldı. Fransa Turu tarihinin en vahim kazalarından biri nedeniyle hakkında savcılık soruşturması başlatılan ve bir yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan kadın seyirci ise firarda.

Brest'ten Landeneau'ya uzanan ilk etapta Almanya kökenli olduğu sanılan bir kadın seyirci, yol kenarında Almanca-Fransızca karışık 'Yürü, Büyükanne, Büyükbaba' manasına gelebilecek pankartı açarak ağzı kulaklarında gülümserken görüntülendi.

Yola çıkıp sırtını yarışçılara dönerek televizyon yayının motosiklet kameralarına bakan kadının elindeki pankarta, Jumbo-Visma takımının Alman bisikletçisi Tony Martin çarpıp düştü. Bu durumun yarattığı domino etkisiyle bisikletler birbirine girdi ve onlarca bisikletçi, bazısı kanlar içinde olmak üzere yola serildi. Alman bisikletçi Jasha Sutterlin, yaralarından ötürü üç hafta süren Tur'dan çekilmek zorunda kaldı.

Jandarma sözcüsü, "Kazaya neden olan seyirci soruşturmacılar gelmeden olay yerini terk etti. Kendisini bulup adliyeye teslim etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sarı ceket, kırımızı-beyaz çizgili tişört ve kot giyip gözlük takıyordu" açıklamasını yaptı. Savcılar, 'güvenlik düzenlemelerini kasten ihlal edip kişinin üç aya varan sürelerde çalışmasını engelleyen yaralanmalara yol açma' suçlamasıyla soruşturma açtıklarını teyit etti. Bu Fransız yasalarına göre 1 yıla varan hapis ve 58 bin liraya varan para cezası verilebilen suç teşkil ediyor.

Organizasyonun Başkan Yardımcısı Pierre-Yves Thouault da seyirci hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Thouault, "Bu, kabul edilemez bir davranış. Uyulması gereken güvenlik kuralları var. İzleyiciler yola çıkamaz, selfie çekemez. Açıkçası onun tavrı akla sığmıyor. Bu TV'ye çıkmak isteyen izleyicilerle değil, bisikletçilerle ilgili bir gösteri" diyerek şöyle devam etti:

"Bir eğlence olarak kalması gereken Tur, çok küçük bir azınlığın tutumu yüzünden mahvoldu. Bunu artık kabul edemeyiz. Bu kadar kötü davranan bu kadını dava ediyoruz. Bunu, böyle davranan küçük bir azınlığın gösteriyi herkes için bozmaması için yapıyoruz."

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


27 Haziran 2021 Pazar, 19:56
A