Geri ''FED'in çıkışı ani duruşa neden olmayacak''

''FED'in çıkışı ani duruşa neden olmayacak''

Ünlü yatırımcı Mobius, Fed'in tahvil alımlarını azaltmasının, Türkiye'nin de aralarında yer aldığı gelişen piyasa ekonomilerinde ani duruşa neden olmayacağını öngördü.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 12:14 - Ekonomi
A
''FED'in çıkışı ani duruşa neden olmayacak''

Singapur merkezli Franklin Templeton'ın Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius, küresel ekonomik gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerde herhangi bir ani duruşun (sudden stop) yaşanmayacağını söyledi.


ABD Merkez Bankası FED'in tahvil alımlarını önce yavaşlatma daha sonra da durdurma yönündeki kararanına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mobius, "FED'in kısa vadeli etkiler gelişmekte olan ekonomilerin performansında karışık seyre neden olsa da, bizim düşüncemiz gelişmekte olan ekonomilerdeki varlıkların uzun vadede güçlü büyüme getireceği yönündedir. Geriye dönüp bakarsak, 10-12 yıllık dönemde, gelişmekte olan piyasaların gelişmiş ekonomilerin piyasalarından daha iyi performans sergilediğini görürüz" dedi.

FED'in parasal genişleme ve tahvil alımından kademeli çıkışının Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin uzun vadede performanslarını etkilemeyeceğini belirten Mobius, şunları kaydetti: "Bunun herhangi bir ani duruşa neden olacağını düşünmüyorum. Kısa vadeli Küresel GSYH' tahminlerine ilişkin bazı piyasalardaki çeyrek verilerinin açıklanmasının ardından karmaşık beklentiler oluştu. Biz (küresel büyümede) 2012'nin en dip olarak kalmasını, 2013 ve önümüzdeki yıllarda büyümenin yeniden hız kazanmasını bekliyoruz. Dahası 2013 yılında ve gelecekte, gelişmekte olan piyasaların, gelişmekte olan ekonomilerden çok daha güçlü olmaya devam etmesini bekliyoruz."

"PİYASAYI BANKALAR HAREKETLENDİRECEK''

FED Başkanı Ben Bernanke'nin bugün Türkiye saatiyle 15.25'te Kongre konuşmasının öncesinde, FED politikalarını değerlendiren Mobius, ilerleyen süreçte parasal genişleme ile yaratılan likiditenin nasıl kullanılacağının giderek daha çok önem kazanacağını vurguladı. Mobius, şöyle devam etti: " FED küresel sisteme inanılmaz büyüklükte para pompaladı. Bu paranın çok büyük bir kısmı halen bankalarda duruyor. Bankalar kendi bilançolarını güçlendirmek için bu paraları devlet tahvillerine yatırılmış durumda. Fakat şimdi bankalar bu paranın azaldığını gördükçe, karlarını artırabilmek için gerçek anlamda kredi verme yoluna giderecekler. Bu anlamda kredi işlemlerinde faiz dönüşü, devlet tahvillerininkinden daha yüksek olacak. Gerçek şu ki, ABD hisse senedi piyasası çok yükselmişti. Bu da FED'in piyasaları nasıl beslediğinin bir göstergesi..."

"YATIRIMCI UZUN DÖNEME ODAKLANSIN"

Türkiye'de 31 Mayıs'tan beri yaşanan Gezi Parkı odaklı gelişmeleri de değerlendiren Mobius, yatırımcılara Türkiye'deki uzun vadeli fırsatlara odaklanmasını önerdiği geçen ay kişisel bloğundan yayınladığı bilgi notunun halen geçerliliğini koruduğunu belirterek, "Ben yatırımcılara Türkiye'deki uzun dönem fırsatlara odaklanmanın ve kısa dönemli sorunlardan korkmamanın önemini hatırlatıyorum" dedi.
 

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 12:14
A