Geri Faturalar kabusunuz olmasın!

Faturalar kabusunuz olmasın!

Kış geldi, doğalgaz ve elektrik faturalarından nasıl tasarruf edilir? Türkiye'de her hane halkının alabileceği basit ve pratik önlemlerle konutlarda tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor. Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri konutlarda neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundu.

06 Aralık 2013 Cuma, 10:34 - Ekonomi
A
Faturalar kabusunuz olmasın!


ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ

Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 33'ünün binalarda kullanıldığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi akademisyenleri vatandaşların enerji tasarrufu yaratacak şekilde alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Yaşar Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenlerinin iklim bölgelerine uygun malzeme seçiminden rutubet oranının hesaplanmasına, A sınıfı makine seçiminden ısı yalıtım kurallarına kadar elektrik ve ısınmada tasarruf çeşitli önerileri şöyle:

EVLERDE ISI TASARRUFU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

-Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı.

-Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir.

-Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulması ile binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır.

-Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik.

-Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı.

-Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı.

-Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı.

-Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı.

-Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı kaybedecektir.

-Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapatmalı, radyatörlerin üstlerini kapatmamalı.

-Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı.

-Çatı odanız varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı.

-Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz.

-Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın.

-Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın.

-Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı.

-Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli.

-Atık gaz borusu çapı geniş, kısa ve bağlantısı kolay olmalı.

-Rüzgarlı havalarda ısıtıcı, sönmez özellikte olmalı.

-Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda cihazın izolasyonu iyi olmalı, malzemelerin seçimi, mühendislik büroları ve yetkili servis-teknik uzmanlar tarafından yapılmalı.

EVLERDE ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

-Akkor flamanlı ve spot aydınlatma yerine LED aydınlatma veya tasarruflu ampul kullanımı tercih edilmeli.

-Gereksiz ve kullanılmayan durumlarda lambaların söndürülmesi gerekir.

-Kullanılan makine ve elektronik cihazların elektrik tüketimi seviyesinin A sınıfı veya daha yüksek enerji seviyesinde olmasına dikkat edilmeli.

-Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli."

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


06 Aralık 2013 Cuma, 10:34
A