Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Faizde artış bekliyor

Goldman Sachs, bu ortamda optimal politika yanıtının politika faizinin ve faiz koridorunun yükseltilmesi olacağını savundu.

Faizde artış bekliyor

Goldman Sachs, 14 Temmuz tarihinde yayınladığı raporda TCMB'nin döviz satım ihaleleri ve likiditeyi sıkılaştırarak Türk Lirası'nı savunmakta olduğunu, FED'in son dönemdeki güvencin açıklamalarının da Türk Lirası üzerinde baskının bir miktar azalmasına yardım edebileceğini, ancak dış dengesizliklerin büyük olasılıkla kur üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğini bildirdi.

Son birkaç haftadır elde edilen deneyimin TCMB'nin uyguladığı stratejinin sınırlarına yavaş şekilde ulaşmakta olduğunu gösterdiğini savunan Goldman Sachs, bu ortamda optimal politika yanıtının politika faizinin ve faiz koridorunun yükseltilmesi olacağını savundu.

Goldman Sachs, TCMB'nin önümüzdeki birkaç ay içinde borç verme faizini 250 baz puan artırmasını ve 2014'te daha fazla parasal ayarlamaya gitmesini beklemeye devam ettiklerini vurguladı. Goldman Sachs, faiz artırımının ne zaman başlayacağı konusunda belirsizlik olduğunu, ancak 23 Temmuz'da yapılacak PPK toplantısında faiz artırımın küçük de olsa bir olasılık olduğunu belirtti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!