Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Evliliğin katili' bulundu

Yapılan araştırmada çiftlerin ayrılmasında kavgaların değil, aşağılamanın başrol oynadığı ortaya çıktı.

'Evliliğin katili' bulundu

ANKARA Emniyeti'nin yaptığı boşanma araştırmasında, çiftlerin ayrılmasında kavgaların değil, aşağılamanın başrol oynadığı ortaya çıktı. Kadınların erkeklere göre problemleri çözme konusunda daha yapıcı tutum sergilediği ifade edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, boşanma olaylarının nedenleriyle ilgili bir çalışma yaptı. Bugün gazetesinden Ömer Ozan'ın haberine göre, Emniyetin hazırladığı raporda, eşlerin tartışmalar sırasında yaşadığı öfke, kızgınlık ve kırgınlık gibi duyguların aslında evliliği bitirici etmenler olmadığı, tartışma sırasında eşlerin birbirini aşağılamasının evliliği sonlandırdığı tespit edildi.

KADINLAR ÇÖZÜMDE İSTEKLİ

Tartışmalara sert başlamak, eleştiri ve aşağılama, savunma, duvar örme, başarısız telafi girişimleri, sonraya saklama, duygusal kopukluklar, etkiyi kabul etmemek, 'dolma ve taşma' gibi tutumların evliliği sona erdiren olumsuz davranışlar olduğu vurgulandı.

Raporda, kadınların evlilikle ilgili sorunları ve eşlerinden beklentilerini daha çok ortaya koydukları kaydedildi. Ayrıca kadınların problemleri çözmekte istekli oldukları ve eşlerinin taleplerini karşılamakta daha yapıcı tutum sergiledikleri ifade edildi. Erkeklerin ise değişmekte daha katı bir tutum sergilediği ortaya çıktı.

SORUNLAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN

Hazırlanan araştırmada boşanma kararları alınmadan önce eşlerden bazı kişisel değerlendirmeler yapmaları isteniyor. "Evliliğimi kurtarmak için elimden gelen her şeyi yaptım", "Bu kararı uzun sürede ve etki altında kalmadan verdim",  "Boşandıktan sonra ortaya çıkabilecek sorunlarla başa çıkabilecek gücümvar", "Çocuğumuz ve ben boşanma olayından etkileneceğiz", "Eşimde, ben de ilişkimize yeterince zaman tanıdık", "Yalnızca eşimden boşanıyorum, çocuğumdan değil" konu başlıklarının değerlendirmesinin yapılması tavsiye edildi.

BOŞANMALARDA YÜZDE 29 ARTIŞ

Adalet Bakanlığı'nın yanıtladığı yazılı soru önergesi boşanmadaki korkunç tabloyu ortaya koydu. Bakanlık verilerine göre, 2002'de 95 bin 323 çift boşandı.

Bu oran geçen yıl yüzde 29,4 artarak 123 bin 325'e ulaştı

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!