Geri Eşcinsel iki mahkum cezaevinde evlendi

Eşcinsel iki mahkum cezaevinde evlendi

Fransa'da eşcinsel iki mahkumun ilk defa cezaevinde nikahı kıyılırken, İngiltere'de ise eşcinsel çiftler resmi nikah hakkına sahip oldu.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:20 - Dünya
A
Eşcinsel iki mahkum cezaevinde evlendi

 

Fransız basını, adli kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Poissy cezaevinde, Alfredo Stranieri ve Germain Gaiffe isimli mahkumların nikahının Poissy kasabasının Sosyalist Belediye Başkanı Frederik Bernard tarafından kıyıldığını duyurdu.

Çakal Carlos dışında, ikinci şahidin Musevi karşıtı esprileri yüzünden sık sık başı yargıyla derde giren Afrika kökenli komedyen Dieudonne'nin olduğu bildirildi.

Alfredo Stranieri (56), 2003'te dört kişiyi öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken, resmi nikahla evlendiği Germain Gaiffe (45), öldürdüğü bir kişinin cesedini parçalara ayırmak suçundan 30 yıl hapis cezası almıştı.

Bu arada, iki eşcinsel mahkumun, bir mahkum çocuğu evlatlık edinmek başvuru yapacakları bildirildi. İki mahkum, 2010'da mahkemeye yaptıkları başvuruda eski adalet bakanı Raşhida Dati'nin çocuğunun babaları olduklarını iddia ederek, mahkemenin kendilerine çocuğun velaletine verme talebinde bulunmuştu. Ancak mahkeme, asılsız ve gerçek dışı bu girişim yüzünden iki mahkuma dört ay ek ceza vermişti.

Eşcinsel nikahı kıyan Belediye Başkanı Frederik Biernard, yasaların herkes için geçerli olduğunu belirterek, cezaevinde iki eşcinsel mahkum arasında suçları ne olursa olsun bir nikah kıymasının sakıncası olmadığı görüşünü dile getirdi.

İngiltere'de nikah hakkı

İngiltere'de ise eşcinsel evlilik tasarısının önünde artık engel kalmadı. Kraliçe Elizabeth'in de onay vermesiyle artık eşcinsel çiftler resmi nikah hakkına sahip olacak.

Tasarı dün parlamentoda onaylanmıştı..

Kraliçe 2. Elizabeth'in onay vermesiyle, yasalaşmış oldu.

İngiltere'de  yürürlükte olan yasalara göre, birlikte yaşayan eşcinsel çiftler normal evliliklerdeki haklardan yararlanabiliyor ancak resmi nikah kıyamıyordu.

Bu yasayla, eşcinsel çiftlere de rsmi nikah yolu açılmış oldu. Yeni yasa, Galler'de de geçerli olacak.
 

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:20
A