Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Erdoğan: Terör örgütü kadar sorumlusunuz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'den Almanya'ya göçün 50'nci yıldönümü için geldiği Berlin'de terör örgütünün faaliyetlerine göz yuman Avrupa ülkelerine ağır eleştirilerde bulundu.

Erdoğan: Terör örgütü kadar sorumlusunuz

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Almanya ve Göç: 50. Yılında Almanya'daki Türkler" sempozyumunun gala yemeğine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Avrupa'da faaliyette bulunan PKK'ya kayıtsız kalan Avrupa ülkelerine seslendi:

"Anne karnındaki 8 aylık bebek daha gözlerini dünyaya açmadan, daha ismi bile konulmadan, daha ağlayamadan ve gülemeden terörle tanışıyor. Bu insanlık dışı saldırının tek sorumlusu terör örgütü değildir. O tetiği çeken ve çektiren kanlı maşalar kadar, destek sağlayanlar, örgütün sırtını sıvazlayanlar, maddi, manevi destek sağlayanlar da doğmamış bebeğin katledilmesinden en az terör örgütü kadar sorumludurlar. Terör örgütlerine göz yumanlar, terörün kanlı yüzüne ortak olurlar. Türkiye'ye terörle mücadelede gereken desteği vermeyen ama insan hakları nutku atanlara soruyorum; vahşice katledilen 4 yaşındaki Sultan'dan haberiniz var mı? Bize güya demokrasi dersi verenlere soruyorum. Umutlarıyla vefat eden Anne Mizgin Doru'dan haberiniz var mı?"

Sözüm göz yumanlara 

"Terör örgütünün faaliyetlerine, yayınlarına, derneklerine, para toplamasına göz yumanlar; suçluların elini kolunu sallayarak dolaşmasına göz yumanlara sesleniyorum; anne karnında öldürülen 8 aylık bebeden haberiniz var mı? Avrupalı dostlarımızın önüne dosyaları koyduğumuzda, tek tek isimleri, dernekleri, yayın kuruluşlarını, aktarılan para miktarlarını koyduğumuzda, bize bahaneler üretiyorlar. Siz o bahaneleri artık bize değil, artık Batman'da öldürülen masum yavrulara değil, eğer izah edebiliyorsanız, önce kendi vicdanınıza izah edin. Terör örgütüne gösterilen müsamahanın, Türkiye'de nasıl kanlı eylemlere dönüştüğü artık daha iyi görülmelidir."

BDP'ye: Depremde ne kaldırırız derdindeler

Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, "Sipariş üzre, emir komutayla geldiler" dediği BDP'lileri hedef aldı: "Herkesin insani duyarlılıkla elini uzattığı bir günde tahrikten, fitne fesattan, ayrımcılıktan medet umanların çıkması, deprem acısı kadar yüreklerimizi dağlamıştır. Türkiye acıyla kıvranırken, örgüt uzantıları Van belediyesinin garajında açıklama yapıp deprem için değil, teröristler için 3 günlük yas ilan ediyorlar. Deprem, acı, gözyaşı diye bir derdi yok, bunlar depremden ne kaldırırız, ne götürürüz derdi içindeler. Nasıl istismar ederiz onun peşindeler. Türkiye yaraları sarmak için seferber olurken, güvenlik güçlerine tuzak hazırlayacak kadar vicdandan, izandan, insanlıktan yoksunlar."

Bedelli adımını bir an önce atmak istiyoruz

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, göçün 50'nci yılı nedeniyle Almanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'ndaki basın toplantısında, şunları söyledi: "Bedelli askerlikle ilgili yeni değil eski bir çalışma var. Süreç itibarıyla 'şu gün olacak' diye bir şey yok. Bizim de gönlümüzde yer alan bir an önce neticelendirip, içeriğini açıklamak, bu adımı atmaktır. Tahmini çerçevesi ne olacak, içeriği ne olacak bunun üzerindeki çalışmalarımızı Milli Savunma Bakanlığı vasıtasıyla yapıyoruz. Belli bir noktaya getirdikten sonra açıklarız. Ama şu anda 'içeriğinde şu var, tarih şudur' dememiz yanlış olur. Netice alacağımızı umuyorum.

Deprem vergisi yok

Deprem vergileri diye bir vergi bizde yok. Hedefimiz 8 ay gibi bir sürede Elazığ'da, Bingöl'de olduğu gibi kalıcı konutları bitirip, sahiplerine teslim etmek. Eğer borçlanma durumu söz konusu olursa 20 yıl gibi bir vadeyle kendilerini konut sahibi yapacağız. Buralarda faiz uygulaması kesinlikle olmayacak. "

Kılıçdaroğlu'na: Kayseri işinde  kötü çaktın

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kayseri ve Elazığ belediyeleriyle ilgili mektubuna mektupla yanıt vereceğini söyledi. "'Sayın Başbakan' diye başlayıp 'saygılarımla' diye biten, ancak bu 2 ifadenin arasında anamuhalefet genel başkanına yakışmayacak edep ve adap sınırlarını zorlayacak bir üslupla kaleme alınmış bir mektup" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış. Malzemesiz kaldıkça Kayseri, Elazığ iddialarına sarılıyor. Meclis'te bütün iddialarının yalan olduğunu ortaya koyduk. Yanıltıldığını, aldatıldığını, sınıfta kaldığını yani çaktığını hemen orada ispat ettik. İddiaları iftira çıktı. Bana gönderdiği de defter değil bir kağıt parçası. O da diğer belgelerle birlikte yargıda. Ey Kılıçdaroğlu ben buradan açık açık söylüyorum: Sen Kayseri meselesinde çok kötü çaktın, onu artık yargıya bırak da, 'Yamyamları doyuramıyoruz' diyen kendi belediye başkanına bak. Böyle bir genel başkanın CHP'ye yakışıp yakışmadığı CHP'nin bileceği bir iş. Başkan denilmekle de başkan olunmuyor. Kongreden çıkmakla lider olunmuyor."

Kutlama ilk kez iptal edilmiyor

"DEPREM ve Çukur-ca'da 25 askerimizin şehadetiyle sonuçlanan saldırılar nedeniyle Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının abartılı bir şekilde yapılmaması için bir genelge yayınladık. Bu ne ilk ne de tektir. 1999 depreminde de dönemin hükümeti kutlamaları iptal etti. Kendisini Cumhuriyetin yegane sahibi olarak gören, cumhurdan kopuk CHP, bu konuda bildik refleksini gösterdi. Cumhuriyetin sahibi şu veya bu değil, cumhurdur. Ak Parti'nin 9 yıllık iktidarında en önemli başarılarından biri Cumhuriyeti cum-hurla buluşturup barıştırmak olmuştur. Kimse meseleyi farklı yerlere, farklı mecralara çekme gayretinde olmasın. Hiç kimse Ak Parti'ye Cumhuriyet dersi vermeye kalkmasın. Eğer değişim arzusundalarsa önce bu paranoyalarından kurtulmaları, en başta genel başkanlarının üslubunu sorgulamaları lazım."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!