Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Erdoğan'ın elindeki şok PKK raporu

Başbakan Erdoğan'ın, çözüm süreciyle ilgili yaptığı, "PKK'nın henüz yüzde 15'i çekildi" şeklindeki açıklamalarının sırrı çözüldü.

Erdoğan'ın elindeki şok PKK raporu

Başbakah Erdoğan'ın, süreçte adım atmamasının arkasındaki neden istihbarat raporları çıktı. İşte bu raporlar ona, "Hâlâ birinci aşamadayız" dedirtti.

Raporlarda, bugüne kadar yurtdışına çıkan PKK üye sayısının 200 olduğu vurgulanarak, bu süreçte kırsal kadrolara katılımda ise adeta patlama yaşandığına dikkat çekildi.

Bölgede, "nasıl olsa operasyon yapılmaz" anlayışı ile örgüt üyelerinin propagandalarını tüm hızıyla sürdürdüğü ifade edilen raporlarda, bölgede "baraj ve karakol yapımını" temel alan Gezi Parkı türü eylemlerinin önümüzdeki günlerde başlamasından endişe edildiği de vurgulandı.

Taraf gazetesi Erdoğan'a sunulan rapora ulaştı. Hüseyin Özay imzal raporda çarpıcı ayrıntılar yer alıyor.

ÖRGÜT GÜÇLENDİ
Süreçle birlikte örgüt üyelerinin büyük kısmının yerleşim birimlerine indiği ifade edilen raporlarda, bu süreçte örgütün propaganda faaliyetlerine büyük önem verdiği kaydedildi. Raporlarda, "Örgüt, moral açısından ve motivasyon açısından güçlenmiş durumda bulunuyor. Ayrıca bu süreçte, örgütün maddi anlamda da kaynakları arttı" şeklinde değerlendirmelere de yer verildi.

20 PLANLI EYLEM
Güvenlik birimleri, çözüm süreci sonrasında örgütün bölgede yaptığı eylemlerle ilgili de çalışma yaptı. Bu çerçevede, sadece haziran ayında 20 planlı eylemin gerçekleştirildiği belirlendi. Söz konusu eylemlerin bir kısmında propaganda yapıldığı, bir kısmında da adam kaçırma, iş makinelerinin yakılmasının gerçekleştirildiği vurgulandı.

İSTİHBARATTA KOORDİNASYON SORUNU
Çözüm sürecinin, güvenlik birimleri ve devlet kademelerindeki yansımaları da mercek altına alındı. Yapılan araştırma ve değerlendirmelerde, çözüm süreci sonrasında istihbarat birimleri arasındaki koordinasyonun büyük ölçüde azaldığı, kapalı kapılar ardında ise çözüm sürecine yönelik olumsuz eleştirilerin paylaşıldığı tesbit edildi. Devlet birimlerinin çözüm sürecinde MİT'i yalnız bıraktığına yönelik de görüşler de dile getirildi.

BÖLGE ÜLKELERİ ÇEKİLMEYİ ENGELLİYOR
Yine hazırlanan raporlarda, çözüm sürecinden rahatsız olan ve PKK üyelerinin çekilmesini engellemeyi amaçlayan bazı ülkelerin çalışmaları hakkında da bilgilere yer verildi. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda, başta bazı bölge ülkeleri olmak üzere, çekilmenin gerçekleşmemesi için yoğun çaba sarfeden ülkeler olduğu da kaydedildi. Bu ülkelerin çözüm sürecini sabote edilmesine yönelik çalışmalarının olabileceği de dille getirildi.

YENİ GEZİ EYLEMLERİ GELEBİLİR
Bölgedeki, karakol ve baraj yapımlarıyla ilgili son durum da değerlendirildi. Buna göre, bölgede baraj ve karakol yapımlarına yönelik bir tepki bulunuyor. Süreci baltamayı amaçlayan bazı gruplar, baraj ve karakol yapımlarını gerekçe göstererek, bölgede ikinci bir Gezi eylemi sürecini başlatmayı amaçlıyor. Bu konuda da acil olarak önlemlerin alınması gerekiyor.

RAPORDAN TESPİTLER

» Çözüm sürecinin henüz birinci aşamasının ilk etabı bile tamamlanmadı.

ÇEKİLENLER KADIN VE HASTALAR

» Bugüne kadar yaklaşık 200 örgüt üyesi yurtdışına çıktı. Bu kişiler de, hasta, kadın ve sorunlu kişilerden oluşuyor.

» Kendilerine operasyon yapılmayacağına dair kesin kanaate varan örgüt üyeleri, yurt içinde aleni olarak propaganda yapıyorlar.

» Süreçte örgütün kırsal kadrolarına katılımda patlama yaşanıyor.

» Bazı ülkeler, örgüt üyelerinin yurtdışına çıkışını engellemek için yoğun çaba sarfediyor.

» Güvenlik birimleri arasında koordinasyonda kopukluk meydana geldi. Süreç tek MİT'in sorululuğunda gibi bir anlam oluştu.

» Süreçte örgütün motivasyonu ve morali arttı. Ayrıca, parasal kaynaklarında da önemli bir artış sağlandı.

 

TARAF

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!