Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ERBAKAN'I MİLLET UĞURLUYOR

Necmettin Erbakan İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanıyor.

ERBAKAN'I MİLLET UĞURLUYOR

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi Fatih Camii'ne getirildi. Devlet töreni istemeyen Erbakan, Fatih Camii'nde tören yapılmasını ve Merkez Efendi Mezarlığı'nda eşinin yanına gömülmeyi vasiyet etmişti.

İLK TÖREN ANKARA'DA
Erbakan için ilk tören Ankara'da Hacı Bayram Veli Camii'nde yapıldı. Sabah namazına müteakip kılınan cenaze namazına bakanların ve ailesinin yanı sıra çok sayıda seveni katıldı. Erbakan'ın cenazesi daha sonra özel uçakla İstanbul'a getirildi.

CENAZE FATİH CAMİİ'NDE
Devlet töreni istemeyen Erbakan'ın cenazesi ambulansla Fatih Camii'ne getirildi. Camide çok sayıda seveninin tekbir sesleriyle karşıladığı Erbakan'ın cenazesi öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazıyla defnedilmek üzere Merkez Efendi Mezarlığı'na götürülecek.

FATİH CAMİİ ÇEVRESİNDE YOĞUNLUK
Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için cenaze töreninin yapılacağı Fatih Camisi çevresinde yoğunluk oluşmaya başladı.

Cenaze töreninin yapılacağı Fatih Camisi avlusu, polislerce girişlere kapatıldı. Cami çevresinde çok sayıda TV ekibi de canlı yayın için hazırlık yaptı.
Erken saatlerden itibaren yollara düşen partili ve vatandaşlar da içeri giriş yapmak üzere cami çevresinde beklemeye başladı. Cami çevresinde "Seni asla unutmayacağız Mücahit Erbakan", "O savunan adam Mücahit Erbakan", "Her zaman kalbimizde yaşayacaksın" yazılı ve üzerinde Erbakan'ın fotoğraflarının bulunduğu atkıların satışına başlandığı, katılımcıların da bu atkılar ile başlarına yeşil renkli tevhit bandajı taktığı görüldü.

FATİH CADDESİ TRAFİĞE KAPALI
Camiye giden Fatih Caddesi trafiğe kapatıldı. Camiye giden ana caddeye girişler, polis tarafından engellendi, vatandaşlar ara sokaklara yönlendiriliyor.
Yol boyunca Türk Kızılayı tarafından rahatsızlığı olan vatandaşlara yardım etmek üzere sağlık çadırı kurulduğu ve yine Türk Kızılayının oluşturduğu masalarda su ve lokum ikram edildiği gözlendi.

CAMİDEKİ HAZIRLIKLAR
Fatih Camisi'nde cenaze namazı için bazı düzenlemeler yapıldı. Basın mensupları için cami avlusunun musalla taşını gören bölümüne platform kuruldu.
Cenaze namazınını kılınacağı yer, kullanılacak kapı ve çevresinin düzenlemesi dün akşam geç vakitlere kadar çalışılarak bitirildi. Kapının daralmış kısmı da genişletildi ve kapı eski haline getirildi. Protokolün rahatlıkla cenaze namazlarını kılabilecekleri, üstü örtülü bir mekan yapıldı.
Cemaatin bir kısmı, Feyzi Paşa'da, Malta Çarşısı'nda, Darüşşafaka ve Haliç Caddesi'nde namaz kılabilecek. Bu bölgelere de cenaze namazını naklen aktaracak ekranlar yerleştirildi.
Fatih Belediyesi temizlik ekipleri, cami avlusunu önce gül suyu ile yıkadı, avlu ilerleyen saatlerde kirlendiği için bir kez daha suyla temizlendi.

EL KUBEYSİ DE CENAZEDE
Erbakan'ın kızı Elif Erbakan'ın düğününe de katılan islam aleminin ünlü simalarından Kabe İmamlarından Ümmül Kura Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Abdülrezzak El Kubeysi de Erbakan'ın cenazesine katılıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!