Geri Engelli atlet Nihat Demir, hiçbir 'engel' tanımıyor

Engelli atlet Nihat Demir, hiçbir 'engel' tanımıyor

Bedensel engelli milli maratoncu Nihat Demir, Avrasya Maratonu'na hazırlanıyor.

08 Temmuz 2021 Perşembe, 15:30 - Bursa Bölge
A
Engelli atlet Nihat Demir, hiçbir 'engel' tanımıyor

İki yaşında geçirdiği çocuk felci nedeniyle ayaklarını kullanamaz hale gelen 44 yaşındaki milli atlet Nihat Demir başarılarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Liseyi bitirmesinin ardından spor hayatına başlayan Demir, ortopedik engeline rağmen atletizm ve maraton dalında peş peşe başarılar elde ederek, adını Türkiye'de ilkleri başlatan sporcuların arasına yazdırdı. 

24 Şubat 2000'de İspanya'nın Sevilla kentindeki Claudiad de Sevilla Maratonu'nda, ilk kez uluslararası bir yarışta mücadele ederek dünya beşincisi olan Demir. Bu yarışmadan sonra dünyadaki birçok maratondan davet aldı. 

Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sporcusu olan Demir, 25 Şubat 2001'de İspanya'da düzenlenen maratonda Engelliler Federasyonu ve Spor Bakanlığınca Türkiye'de ilk kez ortopedik engelli sporcu olarak Türk Millî Takım forması ile ülkemizi temsil etti. 

2000 ve 2001 yıllarında düzenlenen Paris Maratonu, Helsinki Maratonu, Honolulu Maratonu gibi maratonlarda da birincilikleri bulunan Nihat Demir, şimdi de Avrasya Maratonu'na hazırlanıyor. 

Engelleri azmi ve kararlığıyla aştığını ifade eden Demir,'' Hayata sporla tutundum. Azimle , yılmadan nelerin başarılabileceğini tüm dünyaya göstermiş olmak benim için büyük bir gurur kaynağı. Türk bayrağını her başarımda dalgalandığını görmenin mutluluğu paha biçilemez' dedi.

Aynı zamanda Türkiye'nin ilk engelli Dart Antrenörü olan Nihat Demir'i  başarılarından dolayı kutlayan Aritmi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Nuri Daştan, bedensel engellerine rağmen birçok engeli aştığını ve hayata umutla tutunmasından gurur duyduklarını belirtti. 

Milli Atlet Demir'in aynı zamanda Aritmi Sağlık Grubu çalışanı olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Nuri Daştan, "Aritmi Sağlık Grubu olarak milli sporcumuzun sponsoruyuz. Böyle bir sosyal projede yer almak bizi mutlu ediyor. Kendisine başarılar diliyoruz" dedi.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


08 Temmuz 2021 Perşembe, 15:30
A