Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

En yaygın rapor nedeni stres

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göe çalışanlar en çok stres ve anksiyete nedeniyle hastalık izni istiyor. İzin isteyenler arasında erkeklerin ağırlığı kadınlardan fazla.

En yaygın rapor nedeni stres

Doktor raporlarına göre çalışanların en yaygın hastalık izinleri stres ve anksiyeteden kaynaklanıyor. İngiltere'de kayıtları inceleyen uzmanlar işyerlerinde doktora başvuranların üçte birinden fazlasının stres ve anksiyeteden şikayet ettikleri tespit edildi. Onbinlerce notu incelenmesi sonusu ortaya çıkan araştırmaya göre hastalıkların yüzde 35'i stres, ansiyete ve depresyon ile ilişkili.

Bir doktor muayenehanesindeki raporlara göre işe gitmeyen çalışanların yarıdan fazlası hafiften şiddetliye kadar ruhsal sağlık bozuklukları içeriyor.

İngiltere'de hastalıklar nedeniyle yıllık 15 milyar sterlin (44 milyar TL) dolayında kayıp yaşandığı belirtiliyor. Doktorlara detaylı notlar tutma zorunluğundan sonra on yılda 240 milyon sterlin tasarruf yapıldığı belirtiliyor.

Ekim 2011 ile Ocak 2013 arasında tutulan 28 bin 700 hastalık notu incelendi. Çalışma ve Emeklilik Kurumu'nun sözcüsü Daniel Barnes ruhsal sağlık bozukluklarının bir bacak kırılmasından daha kompleks olduğuna dikkat çekerek "Sonra çıkacak sorunları engellemek için erken müdahale önemli" dedi.

Araştırmada erkeklerin kadınlara göre hastalık nedeniyle daha fazla işten uzak kaldığı belirtildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!