Geri Emekli albaya 12 yıl hapis

Emekli albaya 12 yıl hapis

325 emekli ve muvazzaf askerin ceza aldığı Balyoz davasından, ifade vermediği için dosyası ayrılan sanık emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan hakkında karar verildi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 16:22 - Güncel
A
Emekli albaya 12 yıl hapis

Balyoz davasında yurtdışında olduğu için ifade vermeyen ancak geçtiğimiz ay teslim olan Rahtuvan'ın yargılaması tamamlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanık Ahmet Gökhan Rahtuvan getirildi.

-AVUKAT İLE SAVCININ DARBE TARTIŞMASI-

Duruşmada savunma yapan Rahtuvan'ın avukatı Yavuz Katı, müvekkilinin deniz subayı olduğunu hatırlatarak "Bu ülkede hiçbir darbeyi denizciler yapmamıştır. Denizciler darbelerin içinde görev almamıştır" dedi. Savcı Hüseyin Kaplan ise 12 Eylül 1980 darbesinin Başbakanı Oramiral Bülend Ulusu'yu kast ederek "12 Eylül'ün Başbakanı kimdi?" diye sordu. Avukat Katı ise "Darbeyi o yapmadı" diye cevap verdi. Duruşmada son sözü sorulan Rahtuvan ise, herhangi bir belge hazırlamadığını ifade ederek "Dijital belge olarak dosyada delil olarak ileri sürülen belgeler sahtedir. Herhangi bir toplantıya katılmadım. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI MUHALEFET ETTİ

Mahkeme, sanık Ahmet Gökhan Rahtuvan'ın Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etmek suçunu işlediğini belirtti. Suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değeri dikkate alındığında sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar veren mahkeme, suçun eksik teşebbüs olduğunu vurguladı. Bu nedenle cezayı 15 yıla indiren Mahkeme daha sonra sanığın yargılama sürecindeki olumlu tutum ve davranışlarını alarak Rahtuvan'ı 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken Mahkeme Başkanı Ömer Diken, karara muhalefet etti. Diken, muhalefet şerhinde, eksik teşebbüs nedeniyle cezanın 15 yıla değil 16 yıla indirilmesi gerektiğini ifade etti.

ERSÖZ HAKKINDAKİ DAVA DEVAM EDİYOR

Balyoz davası kapsamında henüz ifade vermeyen Tuğgeneral Levent Ersöz ile firari sanık emekli Yüzbaşı Ali Göznek hakkındaki dava ise devam ediyor.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 16:22
A