Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ege'de Türk-Yunan jetleri gerilimi

Ege Denizi'nde eğitim yapan Türk jetlerinin Yunan savaş uçakları tarafından taciz edildiği iddia ediliyor. İddiaya göre Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'ı uyarması için konuyla ilgili Dışişleri'ni bilgilendirdi

Ege'de Türk-Yunan jetleri gerilimi

Yunan jetleri, Türk savaş uçağını havacılıkta uzun bir süre sayılan 11 dakika boyunca radarlarına kilitleyerek taciz etti. Genelkurmay Başkanlığı, tacizleri Yunanistan'ı uyarması için Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi.

Ege Denizi üzerindeki uluslararası hava sahasında Türk savaş uçakları ile Yunan savaş uçakları arasında üç tehlikeli karşılaşma anı yaşandı. İlk olay Midilli Adası'nın batısına düşen hava sahası üzerinde meydana geldi. Eğitim uçuşu yapan Türk F-16 savaş uçağına Yunanistan'ın Tanagra hava meydanından kalkan savaş uçakları radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulundu. Taciz, iki dakika sürdü.

İkinci tehlikeli karşılaşma ise Sakız Adası'nın batısına düşen hava sahasında yaşandı. Yine Tanagra hava meydanından kalkan Yunanistan'a ait M-2000 savaş uçakları, eğitim uçuşu yapan Türk F-16'sını radarlarına kilitleyerek taciz etti. Bu taciz, havacılıkta uzun bir süre sayılan 11 dakika sürdü. Üçüncü taciz olayı ise Sakız Adası'nın güneyinde yaşandı. Yunan M-2000 jetleri, uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-4E/2020 Türk savaş uçağına 3 dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulundu.

Milliyet'in iddiasına göre Genelkurmay Başkanlığı, taciz dosyasını Yunanistan Hükümeti'ni uyarması için Dışişleri Bakanlığı'na gönderdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!